Sestdiena, 2024. gada 20. aprīlis

Vārda diena: Mirta, Ziedīte

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

10:00

Mūzika

11:00

Medus un etiķis

Andrejs Upīts (1877 – 1970)

Kādreizējais LPSR kultūras ministrs Voldemārs Kalpiņš Andreju Upīti nosauca par “ērkšķaināko no visiem latviešiem”. Prozaiķe Anna Sakse savā pirmsnāves novēlējumā lūgusi, lai viņu – dievadēļ – apglabā “pēc iespējas tālāk no Andreja Upīša kapa”. Tātad no viņa asā vārda baidījās pat kapā. Ar pseidonīmu Tāravas Anniņa Upīts rakstījis humoristiskus, bet vēl biežāk - asi satīriskus dzejojumus. Viņam bija neticami asa mēle, bet tikpat neticami bagāta valoda, īpaši prozā. Romānā “Zaļā zeme” (1945) personāžu smiekli vien variē no klusiem un sīkiem, neskaņiem, nespodriem, skāņiem līdz viltīgiem, klukstošiem, dulniem. Smīn gan parasti –  dzēlīgi.

Lasīt vairāk

11:15

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Zibens pa dibenu

# 140 V.Pūce, P.Brūveris, Prāta Vētra, A.Skrastiņš: dziesmas izrādei "Šveiks" (1998)

Ciemos komponists Valts Pūce.

Iepriekš runājām par diviem viņa grupas "Marana" albumiem - "Visādas drazas" (1991) un "Parasta Diena".(1997). Šoreiz tās būs Valta un Pētera Brūvera dziesmas no Dailes teātra muzikālās izrādes, kurā tās izpildīja grupu "Prāta Vētra" un "Marana" dalībnieki, aktieri Artūrs Skrastiņš, Gundars Āboliņš, Harijs Spanovskis, Jānis Reinis. Albumu studijā ierakstījis Aigars Grāvers. Izrāde Kārļa Auškāpa režijā bija ļoti populāra, un šis ir jau otrais labi pazīstamais dziesmu cikls latviešu teātra izrādēm pēc slavenā Jaroslava Hašeka (1883-1923) darba - 1976.gadā divās mazajās platītēs iznāca Ivara Vīgnera un Jāņa Petera dziesmas no izrādes Leļļu teātrim, kuras izpildīja Margarita Vilcāne un Ojārs Grīnbergs.

Lasīt vairāk

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Kultūras bistro

Dailes teātra direktors, KKF, ziedotāji, valstsvīru nošaušana. Atbild Antonija Skopa

Šoreiz Kultūras bistro viesojās biedrības Ascendum vadītāja Antonija Skopa. Apspriestās tēmas:
- Ar kādām īpašībām un iemaņām jābūt apveltītam Dailes teātra direktoram?
- Kā Kultūrkapitāla fondam vajadzētu atbalstīt radošus cilvēkus?
- Vai ziedotāju līdzekļi spēj uzturēt kultūras projektus?
- Kādēļ katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs ir gatavs nošaut kādu no valstsvīriem?

Lasīt vairāk

18:30

Mūzika

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

20:30

Medus un etiķis

20:45

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Radio San Serriffe

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

Era of Dance: RadioDejas – Super FM 25! (1.daļa)

Mūzikas un laikmetīgās kultūras pasākuma Era of Dance ietvaros sestdien, 9. novembrī norisinājās RadioDejas – Super FM 25 gadadienai veltītā diskusija, kuru moderēja bijušais "RadioDeju" un "Super FM" ētera personība - GarJānis!

Piedalījās: Jānis Krauklis – "Radiodejas" un "Super FM" " līdzdibinātājs, vinila dīdžeju kultūras aizsācējs bijušajā Padomju Savienībā, Mārtiņš Brīvnieks jeb DJ Martini jeb Mārtiņš Brīvnieks – Radiodejas / Super FM / EHR ilgadējais menedžeris.

Pēc Berlīnes mūra krišanas par jaunās mūzikas revolūcijas flagmani neatkarīgajā Latvijā kļuva "Radiodejas" - pirmā nevalstiskā radiostacija bijušajā Padomju teritorijā. 1992. gadā nelielai domubiedru grupai – Uģim Polim, Jānim Krauklim un Aldim Kušķim - radās ideja izveidot Latvijā neatkarīgu radiostaciju - "Radiodejas", kas raidīja ultraīsviļņu (68,93 UĪV) diapazonā, jo raidīšana FM diapazonā tolaik vēl nebija oficiāli atļauta.

"Radiodejas" bija nekomerciāls projekts. Galvenais mērķis bija sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt Eiropas aktuālo deju mūziku un radiostaciju repertuāru. Pēc nepilniem diviem gadiem “Radiodejas" pārgāja uz FM diapazonu un 1994. gada novembrī sāka raidīt Baltijā pirmā datorizētā radiostacija "Super FM".

90.gados "Radiodejas" un "Super FM" kļuva par jaunas elpas un dzīvesstila vektoru jaunatnes vidū neatkarīgajā Latvijā. Radiostacijas veidotāji Pārdaugavā atvēra (tajā laikā lielāko) deju klubu "Super FM". Klubs kļuva par īstu spēka centru jauniešu vidū un izaudzināja nākamo Latvijas dīdžeju paaudzi, kas uzskatāms par SUPER FM autoru nozīmīgāko atstāto mantojumu. Mūsdienās Uģa Poļa ideja jau izaugusi par īstu milzi, kas saucas "EHR Group".

Berlīnes mūra krišanas 30. gadskārta norisinājās mūzikas un laikmetīgās kultūras pasākuma Era of Dance zīmē no 8 līdz 10. novembrim bijušajā LU bio.fakultātē un Spīķeru koncertzālē.

Lasīt vairāk