• Piektdiena, 2021. gada 22. janvāris
  • Vārda diena: Austris
  • Rīgā +14.0°C, - vējš 0m/s, 761mm Hg, 86%
LSM Bērnistaba

Rīta pārraides

07:00

Mūzika

10:00

Mūzika

11:00

Latvijas dēkaiņi

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. LU izstrādā jaunus sorbentus katehilamīnu noteikšanai bioloģiskos paraugos

Katehilamīnu un to metabolītu kvantitatīvo analīzi bioloģiskajos šķidrumos bieži izmanto dažādu slīmību diagnostēšanai, taču šī metode prasa daudz laika un daudz līdzekļu. Latvijas Universitātes (LU) Ķīmijas fakultātes pētnieku mērķis ir izstrādāt sorbentu ātrākai un selektīvākai katehilamīnu un to metabolītu attīrīšanai, uzlabojot metodes efektivitāti un precizitāti. Kas ir katehilamīni? Katehilamīni ir adrenalīns un noradrenalīns. Cilvēka organismā tie pilda hormonu funkcijas. Parasti katehilamīni un to metabolīti novēroti ļoti mazās koncentrācijās, apmēram nanogrami litrā, taču ja metabolītu līmenis ir krietni palielinājies, tas var liecināt, ka organismā ir izveidojusies kāda pataloģija, ieskaitot dažādus audzējus, kā arī sirds un asinsvadu slimības. Mūsdienās ir ārkārtīgi svarīgi noteikt šo savienojumu daudzumu cilvēka organismā pēc iespējas precīzāk un to ļauj paveikt tā saucamās modernās analītiskās ķīmiskās metodes. Paraugs ir pareizi jāsagatavo analīzei un tam ir jābūt apstrādātam ar dažāda veida šķīdinātājiem, sorbentiem un citiem materiāliem ar mērķi tikt vaļā no vairākiem piemaisījumiem un traucējošām vielām. Šī procedūra ir ļoti ilga un dārga, tāpēc LU Ķīmijas fakultātes zinātniskajā projektā “Jaunu selektīvu cietfāzes ekstrakcijas sorbentu izstrāde vienlaicīgai katehilamīnu un to skābju tipa metabolītu izdalīšanai no bioloģiskas izcelsmes paraugiem” izstrādā sorbentu ātrākai un selektīvākai katehilamīnu un to metabolītu attīrīšanai, uzlabojot metodes efektivitāti un precizitāti.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzika

Saruna ar dejotāju Dmitriju Gaitjukēviču. Deja pandēmijas laikā

Ko pandēmija nodara dejas izglītībai un horeogrāfiem, kāda ir horeogrāfijas spēja dzīvot un izdzīvot pandēmijas laikā, arī šoreiz pandēmija un deja ir divas galvenās tēmas, kas caurvīs podkāsta “Horeofone” sarunas.

Dejas podkāsta “Horeofone” otrajā epizodē būs dzirdama saruna ar dejotāju, horeogrāfu, dejas pedagogu un Latvijas dejas informācijas centra valdes locekli Dmitriju Gaijukēviču.

Dmitrijs Gaitjukevičs absolvējis Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu un Latvijas Kultūras akadēmijas horeogrāfijas nodaļu, šogad absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas scenogrāfijas programmas maģistrantūru un izveidojis dejas izrādi "Otrā pusē". Piedalījies meistarklasēs Grieķijā, Ungārijā, Spānijā, ASV, Ukrainā, Krievijā, Apvienotajā Karalistē un citviet. Dmitrijs Gaitjukevičs ir laikmetīgās dejas metodiķis, kursa vadītājs un pasniedzējs Nacionālās Mākslu vidusskolas Rīgas Horeogrāfijas skolā, profesionālās izglītības programmā Laikmetīgā deja. Kopš 2007. gada pasniedz laikmetīgo deju grupā RITMS. Dmitrijs strādājis Olgas Žitluhinas dejas kompānijā, Jekaterinburgas dejas kompānijā Provinciālās dejas, piedalījies iestudējumā After engagement, kurš saņēmis Krievijas Nacionālo teātra balvu Zelta maska (2008), sadarbojies ar Stellaris dejas teātri Norveģijā. Viens no Starptautiskās Laikmetīgās dejas meistardarbnīcas Riga/ON organizatoriem. Latvijas dejas informācijas centra loceklis. Uzstājies Ņujorkā, Irijā, Polijā, Ukrainā, Krievijā, Lietuvā, Igaunijā un citviet. Par iestudējumiem Inside (2012./2013. g.) un Atgriešanās (2015./2016. g., hor. Elīna Gaitjukeviča) saņēmis Spēlmaņu nakts balvu nominācijā Gada sasniegums laikmetīgajā dejā.

Podkāstu vada:  Anete Enikova

Lasīt vairāk

16:30

Mūzika

Vakara pārraides

19:00

KŪL

"Jums ir apdegušas ausis" - ĢIT audiāls ceļojums, ko sajust ar dzirdi

Ģertrūdes ielas teātris aicina skatītājus tiešsaistē ļauties sajūtu teātra audio piedzīvojumam – “Jums ir apdegušas ausis”. Sajūtu teātra pamatā ir skatītāja iztēles un maņu – dzirdes, taustes, garšas, ožas un redzes – darbināšana. Audio izrāde “Jums ir apdegušas ausis” fokusējas uz dzirdi kā galveno maņu sajūtu pārraidīšanai. Izmantojot ASMR* metodi un binaurālās** skaņas iespējas, laikā, kad fiziska ceļošana ir liegta, skatītājs tiek aicināts ļauties audiālam piedzīvojam.

Raidījumā klausies sarunu ar aktrisi Ievu Džindžu un skaņu mākslinieku Normundu Balodi.

Raidījumu vada: Anete Enikova

 

Lasīt vairāk

19:30

KŪL

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Mūzika

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika