Svētdiena, 2023. gada 1. oktobris

Vārda diena: Lāsma, Zanda, Zandis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

09:00

Mūzika

10:00

Zvaigznīšu brīdis (ZB)

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Zootēka

Cilvēks nav radības kronis

Antropo+centrisms jeb pasaules skatījums, kurā cilvēks lepni gozējas visa esošā centrā un pāri visam (ja neskaita pašu Radītāju) pastāv vismaz kopš Bībeles stāsta pirmsākumiem. Vecās Derības sākumā teikts, ka pasaulē viss ir radīts cilvēka vajadzībai un pārvaldībai. Jā, savā ziņā tas ietver kaut kādu atbildību un rūpes par dzīvniekiem un dabu kopumā, tomēr VISS IR RADĪTS CILVĒKAM – saskaņā ar to viss ir paredzēts vienas zīdītāju sugas labumam. Kurš gan iebildīs Svētajiem, negrozāmajiem rakstiem?

Nākamajos gadsimtos šo domu Eiropas un pēc tam arī pasaules sabiedrības apziņā nostiprināja ietekmīgākie domātāji, varētu pat teikt “senlaiku dižākie influenceri”, piemēram, Aristotelis, Akvīnas Toms, Renē Dekarts, Imanuels Kants, Karls Markss un citi. Viņi visi savu ietekmīgo darbu ietvaros turpināja cilvēka attiecības ar pārējo sugu būtnēm aprakstīt kā saimnieka un verga attiecības. Pat kā saimnieka un mantas attiecības. Taču pēdējo pāris gadsimtu laikā atrodas aizvien vairāk cilvēki, kas to vairs nepieņem, bet aicina pašos pamatos mainīt to, kā mēs izturamies pret dzīvniekiem - uztverot viņus drīzāk kā līdztiesīgus Zemes iedzīvotājus, ko vajadzētu likt mierā, nevis sistemātiski pakļaut, izmantot un nogaļināt.

Šoreiz Zootēkā par to dzirdēsiet stāstus no trīs, ja ne influenceriem, tad cilvēkiem, kuru balsis nesen tālu izskanēja medijos – Natālija Muhina, Raimonds Martinovs un Krista Vāvere.

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Bron-Hīts

Svena Kuzmina "Dizažio"

Radio NABA studijā viesojas Svens Kuzmins, ar kuru runājām par viņa jauno grāmatu “Dizažio”, topošo Kuzminversu, mazpilsētu šarmu un vēl daudz ko citu.

Raidījumā skan grāmatas fragments autora lasījumā, kā arī dziesmas no “Dizažio” iedvesmas un noskaņas celiņa.

Raidīumu vada Signe Viška un Edvards Kuks.

Spēlētās dziesmas:

Melody Gardot – Preacherman
David Bowie – Nuts
Муслим Магомаев - Лучший город Земли
Dave Matthews Band – That Girl Is You

Lasīt vairāk

16:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Vārnu laiks

2021. gada jaunumi #6

Līdz ar atgriešanos ārkārtas stāvoklī, apskatam ko jaunu mūs iepriecina Latvijas un pasaules mūziķi. Tāpat arī atskats uz šī gada piedzīvotajiem koncertiem.

Lasīt vairāk

19:00

Dziesmudeja

Folkloras kopa “Tarkšķi”

Šajā “Dziesmudejas” epizodes “Vērts zināt!” sadaļā  izzināsim Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pamatuzdevumu un aplūkosim 2015.gada saturiskā ietvara - BURT(u)BURVĪBA vēstījumu. Studijā viesosies Iecavas kultūras nama folkloras kopa "Tarkšķi", kas pārstāv Zemgales novadu. Sarunā ar “Tarkšķu” vadītāju Kristīni Kareli un svētku dalībnieku Tomu Vitrupu uzzināsim, kas noteicis folkloras kopas neparasto tērpu izvēli un piesaistījis viena konkrēta tradicionālā instrumenta - mandolīna spēlei. Tāpat viesi dalīsies savā pieredzē par piedzīvoto  svētku atklāšanas tiešraidi  “Svētki esam mēs” un dalību folkloras kopu koncertprogrammā “Rotā saule, rotā bite”. Jautāsim arī, ko no jauniegūtajiem iespaidiem e-dziesmu un deju svētku laikā, viņi labprāt paturētu un īstenotu arī nākamajos gados. 

Raidījuma noslēgumā dzirdēsim ierasto svētku dalībnieka sveicienu, kas šoreiz nāk no Baldones puses. Savos iespaidos dalīsies iepriekšējo gadu dalībniece Aleksandra Moskaļenko, kas svētkos vairākkārt piedalījusies ar Baldonas vidusskolas kori un Veizāna deju skolu. 

Raidījumu vada un veido: Elīna Krēmere, Anna Evelīna Krišjāne, Kaspars Eglītis un Valters Mednieks. 

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

Jaunākie albumi un singli no Ziemeļeiropas

Raidījumā apskatīsim astoņas dažādu žanru grupas no ziemeļeiropas, sešas pirmoreiz.

No Somijas būs jauns Tamperes "emo/darkrock" kvartets "Embers", kas izdevis trīs singlus no gaidāmā 2022.g. debijas LP un Ņujorkā bāzētā somu vokālistes Jemina Amunet izveidotais "dreampop" kvintets "Älägator" ar debijas EP " Unen Syvyydessä" (In the Depts of Sleep) (2021) somu valodā.

No Dānijas pirmo reizi Kopenhāgenas "psychodelic/doom" kvintets "Lucid Grave" ar jaunāko singlu "Surfer Bat" (2021). Grupas debijas LP "Goddess of Misery" tika izdots 2020.g.janvārī.

Un otro reizi Arhusas "indierock" kvartets "Rigmor" ar jaunāko dubultsinglu dāņu valodā no gaidāmā 2022.g.sākumā debijas LP.

No Zviedrijas pirmoreiz trīs "smagās mūzikas" grupas. Falunas "dark/stonerrock" kvintets "Gaupa" ar debijas LP "Feberdröm" (2020). Kvalitatīvs žanra albums ar labu vokālisti !

Un divas grupas no Skellefteå - "psychodelic/stoner" kvintets "Wytch" ar debijas LP "Exordium" (2021) un "dark/postrock" sekstets "Blodet" ar debijas EP ar vokālisti "Vision" (2021) (agrāk grupa darbojās instrumentālā "postmetal" žanrā).

No Norvēģijas trešo reizi kvalitatīvais Oslo "dark/postmetal/postrock" kvintets "Leonov" ar jauno singlu "Mesos" no 2022.g. gaidāmā trešā LP. Grupa izdevusi divus LP - "Leonov" (2014) un "Wake" (2018).

Programmā:

"Älägator" - "Kuutamo Yö"
"Embers" - "Ashes"
"Rigmor" - "Hvad Med Dig Selv"
"Lucid Grave" - "Surfer Bat"
"Gaupa" - "Vakuum"
"Gaupa" - "Mjölksyra"
"Wytch" - "Savoir"
"Blodet" - "She Remains"
"Leonov" - "Mesos"

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika