Piektdiena, 2024. gada 29. marts

Vārda diena: Agija, Aldonis

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Digitālās Brokastis

Virtuālie asistenti: kad tie būs tik labi, lai pilnvērtīgi aizstātu cilvēku

Kad virtuālie asistenti būs tik labi, lai pilnvērtīgi aizstātu cilvēku? Un kad beidzot varēsim ar asistentiem sarunāties latviešu valodā? Čatbotu tendences #DigitālāsBrokastis servē uzņēmuma "Tilde" mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna un "Hugo Legal" pārstāve Latvijā Elvīra Krēķe.

Savukārt šonedēļ tehnoloģiju pasaules top trīs stāsti:

1. Google I/O pasākumā prezentē lērumu ar jaunumiem;

2. Jaunā, krāsainā Android 12 operētājsistēma;

3. No 1. jūnija Google Photos tiks pieskaitīts Google konta atmiņas apjomam.

 

Raidījums tapis Latvijas Radio 1 sadarbībā ar Latvijas Radio 6 Radio Naba.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Mūzika

Inga Lāce - perpendikulārā karote

Šis LOWkāsts pievēršas ceļošanas pierakstiem un tām iztēlēm un pasaulēm, ko šīs piezīmes rada, gan palīdzot iepazīt tuvākas un tālākas vietas, gan eksotizējot, orientalizējot un pakļaujot citādo.

Pievēršoties vairākām ar Austrumeiropu saistītām epizodēm, Inga Lāce ieskatījās fragmentos no Larija Volfa (Larry Wolf) grāmatas “Radot Austrumeiropu” (“Inventing Eastern Europe”), kā arī padomju Latvijas autoru Mirdzas Ķempes, Montas Kromas, Imanta Ziedoņa un Vitālija Korotiča ceļojumu piezīmēs.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. Izdota Kristapa Lamstera monogrāfija "Mūsdienu ledāji"

Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā izdota monogrāfija “Mūsdienu ledāji”. Grāmatas autors ir LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors, Dr.ģeol. Kristaps Lamsters, kurš kopā ar kolēģiem no 2014. gada īsteno ekspedīcijas uz mūsdienu ledājiem un veic to zinātniskus pētījumus.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

Apple Music jaunumi, M.Mensona nepatikšanas, Šineidas O'Konoras memuāri, Hadrons 2021

Šīs nedēļas Mūzikas sirds raidījumā apskatīsim, kā tuvākās un tālākās ārvalstīs izskatās šī gada festivālu sezona.

Citās ziņās arī par “Apple Music” straumēšanas platformas kvalitātes izmaiņām, jaunām apsūdzībām pret skandalozo Merlinu Mensonu, producenta i_o nāves iemeslu un Šineidas O'Konoras gaidāmajiem memuāriem, kas atklās leģendārā Prinsa tumšo pusi.

Arī šonedēļ pāris jaunumos satiekas mūzikas un filmu industrija – šoreiz popdīvas Šēras un Anijas Klārkas jeb “St. Vincent” sakarā.

Pašmāju jaunumos – noslēdzies ikgadējais jauno izpildītāju konkurss “Hadrons 2021”. Raidījumā dzirdēsiet interviju ar konkursa uzvarētāju Keitiju Bārbali.

Nedēļas albumu sarakstā īpaši izceļamas divas plates: “Sons of Kemet - Black To The Future” un “St. Vincent – Daddy’s Home”.

Lasīt vairāk

17:00

NABA Top

Top 25/10 LV jaunumi: Akvalande, Vilki, Tavas māsas nāsis, Brodka u.c. u.c.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Baltijas hercogistes dibināšana

Pagājušo sezonu raidījums “Fono-grāfs” noslēdza ar pārdomām par alternatīvo vēsturi, kurā Otrais pasaules karš beidzās ar citādu iznākumu. Toreiz, 1946. gada maijā, vācu dižajam filozofam Martinam Heidegeram nu jau kā izglītības reihsministram radās iespēja otro reizi viesoties Rīgā.

Šīs sezonas noslēdzošajā tikšanās reizē ielūkosimies nezināmajās, vēsturiskajās krustcelēs periodā pēc Pirmā pasaules kara, kad tika dibināta Latvijas republika. Tolaik daudz šķēpu tika lauzti par vācbaltiešu lomu jaunajā valstī. Virsroku ņēma politika, kas noslēdzās ar viņu pakāpenisku izstumšanu, īpašumu nacionalizāciju, veicinot vācbaltiešu re-emigrāciju 1930. tajos gados. Neskatoties uz to, ka Latvijas Republikā vācbaltiešu kultūra pastāvēja salīdzinoši nošķirti no latviešiem, tā vēl joprojām bija intelektuāli ietekmīga. Dažādi pasaules spīdekļi tika aicināti uzstāties, piemēram, Herdera institūtā. Taču latviešu intelektuāļi šos pasākumus apmeklēja salīdzinoši reti.

Vai vēsture varēja būt citādāka? Tāpēc raidījumā izskatīsim scenāriju, saskaņā ar kuru vācbaltieši tomēr ir spējuši nodibināt draudzīgas saiknes ar vietējiem iedzīvotājiem, izveidojot Baltijas hercogisti. Vai šajos apstākļos Rīga būtu kļuvusi par nozīmīgu zinātnes centru starpkaru periodā? Vai Latvijā būtu radušies kādi nozīmīgi domas virzieni? Vai vācu kultūras ietekme būtu izmainījusi latviešu identitāti un tradīcijas?

Iespējams, pats interesantākais jautājums ir, vai 1990. gadā, kad tika atjaunota Latvijas neatkarība, alternatīvajā vēsturē patiesībā tiktu atjaunota Baltijas hercogiste? Kāda tā būtu šodien - kāda pārvalde pastāvētu un kurš būtu hercogs? Kādu ģeopolitisko kursu tā ieņemtu un kādas vērtības deklarētu?

Raidījumā izskanēs Radiomonadoloģijas 58. paragrāfs. Raidījums notiek ar VKKF atbalstu.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Histērija

RIP Synthetic Violence

Pieminēsim šī gada 10.maijā mūžībā aizgājušo Igoru Golovinu, kurš plašāk pazīstams ar pseidonīmu Synthetic Violence. Igora vārds saistās ar vairākiem citiem muzikāliem projektiem un Igors ir arī viens no kādreizējās pasākumu sērijas SYNESTHESIA līdzautoriem. Synthetic Violence daiļradē var izšķirt divas šķautnes - IDM pusi un drum & bass pusi.

IDM šķautni vairāk varat baudīt raidījuma "Absolūtais Minors" Igora Golovina piemiņas raidījumā.

Mūsu raidījumā pievērsīsimies tieši Synthetic Violence drum & bass tumšajai pusei.

Pirms aptuveni 10 gadiem Synthetic Violence pat tika kronēts par vadošo Latvijas drum & bass projektu un kā Synthetic Violence ir apceļojis "pus pasauli" dažādos pagrīdes (un ne tikai) elektroniskajos mūzikas pasākumos, nesot Latvijas vārdu.

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika