Svētdiena, 2022. gada 26. jūnijs

Vārda diena: Inguna, Inguns, Ausma, Ausmis, Ingūna

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Digitālās Brokastis

Tehnoloģiju topā: YouTube skatītākie video, "Android" uzlabojumi un "CyberQuad"
Eksperti komentē: 2021. gada viedierīces #DigitālāsBrokastis
Viedtālruņu gada balva 2021 - #DigitālāsBrokastis & Konsumer

Tehno

Tehnoloģiju šova #DigitālāsBrokastis 3. decembra ziņu topā stāsts

  • par šī gada skatītākajiem YouTube video.
  • Google ieviesīs vairākus būtiskus "Android" operētājsistēmas uzlabojumus.
  • Tesla prezentējusi tās jaunākos produktus - "Cyberwhistle" un "Cyberquad".

Plašāk par tehnoloģiju jaunumiem lasi portālā LSM.lv.

loģiju topā: YouTube skatītākie video, "Android" uzlabojumi un "CyberQuad".

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Lowkāsts

Latvju dada. 3. sērija

Meklējot dadas garu Latvijas kultūrā, Lowkāsta veidotāji raidījuma 3. sērijā pievēršas gan atsevišķiem, izpētes gaitā uzkrātiem jautājumiem, gan arī dalās ar atklātajiem dadas izpausmes piemēriem.

Noslēdzošā epizode ir kā fragmentēts kopsavilkums ar atvērtām beigām. Uzmanība pievērsta būtiskiem, dadu izgaismojošiem aspektiem, tikpat daudz būtiska atstājot kādai citai reizei.

Par Lowkāstu rūpējās VKKF, galerija LOW un Radio NABA.

Vada Katrīna Teivāne un Ainārs Kamoliņš.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. LU pētnieki iepazīstinās ar pētījumu par attieksmi pret imigrantiem

Trešdien, 8. decembrī, plkst. 13.00 Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieki iepazīstinās ar šogad tapušā pētījuma “Latvijas iedzīvotāju attieksme pret imigrāciju un imigrantiem” rezultātiem.

Izglītības, zinātnes un vides temati:
- Tapis "Latviešu valodas dialektu atlants".
- Pasaulē pirmie dzīvie roboti spēj vairoties.
- Zemei decembrī pietuvosies divi liela izmēra asteroīdi.

Kultūras temati:
- Festivāls "Prozas lasījumi".
- Izstāde “Autsaideru māksla”.
- LNMM jaunieguvumi aplūkojami tiešsaistes platformā.
- Radio NABA fotokonkursa «Tīkls» labākie darbi.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

Intervijas: “The Coco’Nuts” un Perestroika”

Gads iet uz izskaņu, kas nozīme, ka jau drīz pievērsīsimies gada albumu, singlu un citiem topiem. Pirms šī “lielā kopsavilkumu” laika vēl ir brīdis ielūkoties pašmāju mūzikas jaunumos. Decembra pirmajā raidījumā “Mūzikas Sirdī” viesosies divas pašmāju apvienības, kas līdz ar ziemas iestāšanos izdevušas jaunus singlus.

Raidījuma pirmajā pusē pie Ata un Daces pievienosies grupas “The Coco’Nuts” pārstāvji, lai parunātu par 1.decembrī izdoto “Getting Dark”, kas ir gandrīz kā 180 grādu pretstats iepriekš izdotajā un “Radio NABA” topā iekļautajā “See You Dance Again”. Dziesmas pirmie aizmetņi nāk jau no 2014. gada, bet tapusi atdzīvināta pavasarī gaidāma albuma “Forward Back” ieskaņās un papildināta ar lauka ierakstiem un grupas kora dziedājumu.

Raidījuma otrajā pusē parunāsim ar Otomāru un Rūdolfu no apvienības “Perestroika”, kas oktobra beigās publicēja dziesmu “Eastern Fashion”. Paši par sevi puiši raksta, ka "Perestroika (krievu перестройка - "pārbūve") ir mūsdienu interpretācija reformai, kura sasniegusi kritisko masu, kļuva nekontrolējama gadsimtu mijā, ko raksturoja sabiedrības pāreja no represīvu sistēmu kontroles uz neierobežotu pašnoteikšanos. Šis ir Amsterdamā radies muzikāls projekts divu cilvēku izpildījumā - divu pretstatu sadarbībā, kas līdzsvaro realitāti ar tās tiešsaistes spoguļattēlu."

Protams, arī mazliet par jaunumiem mūzikas pasaulē un pagājušās nedēļas augstāk novērtētajiem singliem un albumiem.

Lasīt vairāk

17:00

NABA Top

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Pan=baltonija un latviešu budisms

Šonedēļ raidījumā Fono-Grāfs viesosies filozofs Ansis Zunde, kura gādībā nule klajā nācis budisma tekstu tulkojums latviešu valodā. Biedrība Intelekts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ir izdevusi grāmatu Mahājānas budistu teksti: Sirds sūtra, Dimanta sūtra, Altāra sūtra (296 lpp. cietos vākos ar iešūtu šķiramo lentu un rūpīgi pārdomātu atturīgu ietērpu) — tā dāvināma visu iespējamo filozofiju un reliģiju piekritējiem, tostarp ateistiem, taču it īpaši noliedzējiem.

A. Zundes sagatavotajā grāmatas priekšvārdā ir akcentēts budisma īpatnais svešatnīgums un sākotnīgums, aizko eiropeisko kultūru cilvēkiem ir bezmaz neiespējami “iemācīties un kļūt par budistu”. Tomēr, ja aušīgā dedzība “iemācīties un kļūt” būs nodzēsta, var atklāties patiesās dāvanas, ko budisms kā pirmā pasaules reliģija ir sagatavojusi eiropiešiem — tiklab nekristīgajiem, kā kristīgajiem, kuru “Dievs ir miris” un tāpēc tapis “ārkārtīgi stiprs”. Pirmajā tuvinājumā sūtras var saukt par budistu “svētajiem rakstiem”, taču svētuma un reliģijas reliģiskuma izpratne tajās ir citāda — “pārāk filozofīga un pasaulīga” — nekā ierasts kristietībā.

Abas Sirds sūtras versijas — garākā, kas tulkota no tibetiešu valodas un īsākā, tulkota no ķīniešu valodas — ir konspektīvs Mahājānas budistu filozofijas “īsais kurss” vai “ticības apliecība”, kas skaitāma kā mantra.

Dimanta sūtra ir iztulkota vispirms no starpniekvalodām un pēc tam piekārtota Edvarda Konces tulkotajam sanskrita tekstam, turklāt paralēli tiek sniegtas arī nozīmīgi atšķirīgas vairāku angļu un krievu tulkotāju versijas. Dimanta sūtru Buddha teic arhatam Subhūti, kas ir garīgā ziņā ļoti nobriedis jautātājs, taču citi, mazāk attīstīti šrāvakas, Buddhas vārdiem var sekot “kā orākula pravietojumiem” vai “kā padebešos gaistošiem pērkona dārdiem”. Tajos var saklausīt daudz saskaņas un sadursmju ar Nīčes, Heidegera, Delēza u.c. XX gs. Eiropas domātāju meklējumiem.

Arī čaņbudisma Sestajam patriarham Huinenam (638–713) piedēvētā Altāra sūtra vispirms tika iztulkota no starpniekvalodām un pēc tam piekārtota 1291. gadā Dzunbao uzrakstītai ķīniešu versijai. Šis tulkojums aprīkots ar plašiem redaktora komentāriem. Altāra sūtra sniedz populāru Sirds sūtras un Dimanta sūtras izvērsumu; tā sižetā ir ieslēptas arī vairāku savstarpēji saistītu “kriminālstāstu līnijas” (pie tam divi “galvenie vaininieki” paliek neatklāti un tiek celti godā). Šis “viltīgais” teksts būs noderīgs ne tikai profesionāliem filozofiem, bet arī studentiem, kas vingrinās mītu un diskursu analīzē.

Sūtras ir tulkojuši: Agita Baltgalve (LU sinoloģijas profesore, arī sanskrita un tibetiešu valodas lietpratēja), Evita Veinberga (sociālantropoloģe) un Ansis Zunde (filozofs) — viņš arī grāmatas redaktors, sarakstījis priekšvārdus, plašus komentārus un terminu vārdnīcu; grāmatas dizainu un tehnisko maketu ir izveidojis Klāvs Priedītis. 

Kopā ar viesi pārrunāsim austrumu filozofijas ceļus un neceļus latviešu kultūrā un iespējams atklāsim kādus slepenus budistu politiskos plānus.

Raidījumā izskanēs Leibnica darba Monadoloģija radioiestudējuma Radiomonadoloģija 64.paragrāfs.

Raidījums top ar VKKF atbalstu.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Histērija

Radio NABA svin 19

Iespējams pamanījāt, ka pirms pāris dienām ar koncertprogrammu visas dienas garumā, mūsu radio stacija svinēja 19. gadadienu. Arī mēs pievienosimies šīm svinībām un izšķetināsim tradicionālos ikgadējos radio NABA top 100 un meklēsim mūsu raidījuma specifikai piemērotus skaņdarbus. Līdz ar to skanējums būs viegli popsīgāks, vai arī nē.

naba.lv/topi/top-100/top-100

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika