Pirmdiena, 2024. gada 15. jūlijs

Vārda diena: Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

09:00

Mūzika

10:00

Mūzika

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Mūzika

LAMPA 2023. Zinātnes kafejnīca "Cik dārgi būt zinātniekam?"

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Mūzika

LAMPA 2023. Zinātnes kafejnīca "Vai īsta zinātne ir nacionāla?"

Alma Mater FM/ Radio NABA studija, Maija parks, Cēsis.

Zinātnieku starptautiskā sadarbība ir modernās zinātnes pamatā. Lai zinātnieki būtu veiksmīgi, viņiem ir jāspēj soļot pār robežām ar paceltu galvu. Taču “īpašumtiesības” uz zinātnieku darba augļiem mēdz pieteikt arī konkrētas nacionālas valstis, jo zinātnes nozaru un zinātnieku attīstība galu galā ir rezultāts arī noteiktas valsts zinātnes politikai. Tas rada spriedzi starp zinātnieka starptautiskajām ambīcijām un valsts vajadzībām. Vai Latvijā zinātnē pastāv šāda spriedze? Cik lielā mērā Latvijas zinātnē var novērot fenomenu, ka pravietis netiek cienīts savā tēvu zemē? Kāpēc Latvijas zinātniekiem, kas strādā citās valstīs, ir svarīgi uzturēt profesionālās saites ar dzimteni?

Rīko: Radio NABA, Latvijas Universitāte Sadarbībā ar: Radio NABA, Latvijas Universitāte, LSM.lv, Latvijas Radio

Vada: Mārtiņš Kaprāns, komunikācijas zinātnes doktors Piedalās: Signe Mežinska, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece, biedrības "Veselības projekti Latvijai" valdes locekle Artis Svece, Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docents Indriķis Krams, Biologs

Lasīt vairāk

16:00

Mūzika

LAMPA 2023. Zinātnes kafejnīca "Kapiņu stāsti"

Alma Mater FM/ Radio NABA studija, Maija parks, Cēsis.

Kapakmeņi un kapu kopšanas tradīcija atklāj ne vien skaidri apzinātas, bet nereti arī vien klusi nojaušamas attiecības, kādas mēs veidojam ar mirušajiem. Distancēts šo attiecību aplūkojams var atklāt mūsu pašu pieņēmumus par nāvi un aizsaules pasauli, kas ir palikuši neapzināti. Šīs attiecības un pieņēmumi ir nevis statisks, bet gan mainīgs lielums. Sarunas ietvaros lūkosim saprast, kā laika gaitā ir mainījušās kapu kopšanas tradīcijas? Kādas ir jaunākās tendences? Ko tās atklāj par mūsu attiecībām ar mirušo valstību?

Rīko: Radio NABA, Latvijas Universitāte Sadarbībā ar: LSM.lv, Latvijas Radio

Vada: Andris Hiršs, Filosofijas doktors, LKA docents, LU FSI vadošais pētnieks, radio Naba raidījuma vadītājs

Piedalās: Sergejs Kruks, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, zinātņu doktors informācijas un komunikācijas nozarē, mediju eksperts Ieva Kalniņa, Literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes profesore Olga Senkāne, Literatūrzinātniece, Asoc. profesore

Lasīt vairāk

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

Zinātnes kafejnīca "Mākslīgais intelekts-cilvēka labākais draugs vai lielākais ienaidnieks

Alma Mater FM/ Radio NABA studija, Maija parks, Cēsis.

Kā jau ik gadu, Sarunu festivālā LAMPA raidījums un podkāsts “Digitālās brokastis” šķetina tehnoloģiju karstos jautājumus, lai konstatētu, vai esam kļuvuši par tehnoloģiju ķīlniekiem vai arī joprojām valdām pār tām. Šī gada lielā tēma — mākslīgas intelekts. Bils Geits mūsu laiku proklamējis par mākslīgā intelekta laikmeta sākumu. Tekstu ģeneratori, radošuma asistenti, attēlu zīmētāji, pat videospēļu izstrādātāji — ar vien cenšamies izzināt tā iespējas. Kādi secinājumi — jauka spēlīte vai reāls rīks? Uzticams sabiedrotais vai tukša muca, kas tālu skan? Pievienojies pie Digitālo brokastu galda Radio Naba teltī un beidzot noskaidro, kā Tu praktiski ikdienā vari pielietot mākslīgā intelekta rīkus, lai kļūtu efektīvāks, un reizē nepalikt jaņos.

Rīko: Radio NABA, Latvijas Universitāte Sadarbībā ar: LSM.lv, Latvijas Radio

Vada: Rihards Blese, Latvijas Radio raidījumu vadītājs, digitālo tehnoloģiju entuziasts un LDDK izglītības jomas eksperts Artis Ozoliņš, raidījuma "Digitālās Brokastis" veidotājs un pasākumu vadītājs

Piedalās: Reinis Zitmanis, Biznesa tehnoloģiju eksperts Ēvalds Urtāns, Pētnieks un uzņēmuma vadītājs Normunds Grūzītis, LU asociētais profesors Pēteris Jurčenko, lietojamības eksperts

Lasīt vairāk

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

Jaunie "indierock" albumi no ASV

Raidījumā apskatīsim 10 dažādu "indierock" subžanru "emo/postgrunge/grunge/poppunk/shoegaze" grupu albumus no ASV. Piecu grupu debijas LP, jauns EP no "Iress" un ceturtais LP no gana populārā kvarteta "Bully".

Ar otro EP "Voyeur" (2022)  būs jaunais Ņujorkas "emo" kvartets "Trophy Wife" ( interesanti ka Ņujorkā ir arī cita solomāksliniece ar šādu niku) un otro reizi Ņujorkas "grunge" trio "Pretty Sick", kura līdere ir Sabrina Fuentes (23), kura mūzikā darbojas jau no tīņa vecuma. Šis trio veidots Londonā 2018.g. , un pirms debijas LP "Make Me Sick Make Me Smile" (2022) tika izdoti divi EP, raidījumā tika apskatīts debijas EP "Deep Divine" (2020).

Pirmoreiz četras grupas ar debijas LP. Savannah (GA) `sieviešu` "postgrunge" trio "Basically Nancy" būs ar LP "Basically Nancy" (2022).

Pomenas (CA) "emo" trio "Cold Culture" būs ar LP "Functioning In Society" (2022). Albumam ir interesants noformējums.

Divas grupas no Ohaio - Sinsinati "shoegaze/emo/posthc" kvartets "Sign Language" ar debijas LP "Madison & Floral" (2023). Ievērību cienošs debijas LP žanra cienītājiem.

Un Deitonas "emo" kvintets "Knavery" ar debijas LP "Control" (2022) un karsto maijā izdoto EP "Neverlasting Life".

Ar jaunu EP "Death No Terror !" (2022) būs pieredzējušais (dib.2014.g.) Milvoki (WI) "poppunk/emo/powerpop" trio "Faux Fiction". Šī lokālā grupa agrāk nav apskatīta, izdevusi debijas LP 2016.g. un EP 2018.g.

No agrāk apskatītajām grupām ar trešo LP "Self Help" (2022) būs Bostonas (MA) "emo" kvartets "Future Teens". 2021.g.maijā apskatījām grupas otro LP "Breakup Season" (2019).

Karsts (izdots 2.jūnijā) ceturtais LP "Lucky For You"  pazīstamajai Nešvilas (TN) māksliniecei "Bully" jeb Alicia Bognanno. Šogad aprit desmit gadi kopš viņa dibināja savu "postgrunge" vadīto kvartetu. 2021.g.janvārī apskatījām grupas trešo LP "Sugaregg" (2020).

Noslēgumā apskatīsim jauno Losandželosas (CA) "doomgaze/darkrock" kvarteta "Iress" EP "Solace" , kas izdots maijā. Grupas veiksmīgais EP "Soaked" (2017) bija raidījuma 2018.g. EP topa augstajā 3.vietā.Tāpat pēc tam sekoja kvalitatīvais debijas LP "Flaw" (2020), kas tika ierindots raidījuma 2020.g.LP TOP 13.vietā. Grupa darbojas no 2010.g.

Programmā:

"Trophy Wife" - "Linoleum" (live)
"Pretty Sick" - "Heaven"
"Basically Nancy" - "Misery"
"Cold Culture" - "Self Sabotage"
"Sign Language" - "World of Light"
"Sign Language" - "Unfamiliar"
"Knavery" - "Mood"
"Knavery" - "Occam`s Razor "
"Faux Fiction" - "As Cool As You"
"Future Teens" - "BYOB"
"Bully" - "A Wonderful Life"
"Bully" - "How Will I Know"
"Iress" - "Blush"

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika