Ceturtdiena, 2023. gada 21. septembris

Vārda diena: Matīss, Modris, Mariss

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

92. Smagais Rīts ar muzikālo specvienību Effekts

Šoreiz studijā būsim divatā. Kamēr Vektors nodarbosies ar sportu, Rektors un Sektors jūs modinās lieliskam dienas sākumam.

8:45 intervija ar Radio NABA kolēģi, raidījuma Fono-Grāfs vadītāju, Dr. Andri Hiršu. Šajā reizē par viņa iznākušo grāmatu/ monogrāfiju “Persona un personālisms: pārdzīvojot ideālisma sabrukumu”. Tās atklāšana 25.01. LKA Teātra mājā "Zirgu pasts".

Otrās stundas ievadā Radio NABA Top 10 un Top 25 apskats.

Pēc tam konkurss sadarbībā ar Imantu Daksi, izlozēsim divus ielūgumus pāc izvēles, uz Rīgas vai Liepājas koncertu.

Raidījuma gaitā izskanēs arī ierastās rubrikas Zinātnes ziņas, Pasaules skaņu Effekts, Dienas kavers, Dienas Mashup un Mūzikas aktualitātes ar Effektu.

Pieslēdzies radio NABA viļņiem 8:00, katru trešdienas rītu un klausies muzikālo specvienību EFFEKTS darbībā!

Spēlētās dziesmas.

Lasīt vairāk

10:00

Mūzika

11:00

Latvijas dēkaiņi

Latvijas Dēkaiņi #62 - Jeļizaveta Ivanova

Latvijas Dēkaiņu 62.epizodes viešņa ir biedrības "Jauniešu ceļojumi" pārstāve Jeļizaveta Ivanova, kura atzīst, ka darbošanās šajā organizāciā ir kā turpinājums viņas lielajam ceļojumam, ko meitene īstenoja 2016.gadā.

Jeļizaveta dalīsies ar savu stāstu par iespēju izmantošanu arī tad, kad šķietami nav ļoti daudz brīvo līdzekļu ceļojumiem, taču ir studentu brīvlaiks vasarā, ko lietderīgi izmantot. Piedaloties programmā "Work and Travel USA", dēkaine devās ilgtermiņa ceļojumā uz ASV 50.štatu - Havaju salām!

Ideja ļoti vienkārša - atrast darbiņu, sākt strādāt, mazliet uzkrāt un tad apceļot eksotisko galamērķi. Kā min Jeļizaveta, kad viņa nolēmusi piedalīties šajā programmā, viņa par to runājusi skaļi, un tad lielu daļu detaļu noteikušas dažādas likumsakarības.

Dzīvojot Havaju salās, Jelizavete strādāja "Flipflop Workshops" veikaliņā, kas piedāvāja gatavot personalizētas slavenās iešļūcenes, taču brīvajā laikā baudīja tirkīzzilo ūdeni, palmas un ikdienas dzīvi Havaju salās. Meitene gan atgādina - katrai valstij ir savas problēmas un jāņem vērā, ka ne viss ir tik skaists, kā to nereti varam redzēt bildēs!

Iedvesmojies jaunām dēkām, klausoties Jeļizavetas stāstā! Ja Tev patīk tas, ko mēs darām, priecāsimies, ja atbalstīsi mūs ar krūzīti kafijas šeit - buymeacoffee.com/latvijasdekaini

"Jauniešu ceļojumi" mājaslapa.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. Sākusies pieteikšanās jaunā programmā "Green HExagon"

Sākusies pieteikšanās starptautiskai pirmsinkubācijas programmai "Green HExagon". Programma ir vērsta uz zaļajiem risinājumiem un nodrošina dalībniekiem platformu, lai iesaistītos dažādās aktivitātēs un apgūtu jaunas prasmes ilgtspējīgu problēmu risināšanai.

Citas ziņas.

Izglītība, zinātne un vide:.

- 2023. gada kokaugs - smaržlapu roze.
- Atklāts Latvijā pirmais pārtikas pakomāts.
- Latvijā samazinās populācija 19 dienas putnu sugām.

Kultūra:
- Pasākumu cikls “Māksla strādā / Art Works”.
- ISSP Galerijā tiks atklāta Ievas Epneres izstāde «Laidi».
- DMDM atklās Jāņa Straupes izstādi «Ne–lietas».
- Ilzes Preisas personālizstāde “Metaforiskās spēles”.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzika

16:30

Mūzika

Vakara pārraides

19:00

KŪL

Kas bija pirmais latviešu filozofs - Jēkabs Osis?

Viens no Latvijas Zinātņu akadēmijas nozīmīgākajiem sasniegumiem teorētiskajās zinātnēs 2022. gadā ir filozofa un arī Radio NABA vēsturiskās fantāzijas raidījuma "Fono-Grāfs" vadītāja Andra Hirša pētījums par latviešu pirmo akadēmiski izglītoto filozofu Jēkabu Osi un personālisma strāvojumu. Šodien, 25. janvārī notiek monogrāfijas "Persona un personālisms: pārdzīvojot ideālisma sabrukumu. Pirmā latviešu filosofa Jēkaba Oša dzīve un uzskati" atvēršana, kurā apkopots pētījums un pētījuma piezīmes. Radio raidījumā būs dzirdama saruna ar Andri Hiršu.

Pirmo reizi pasaules zinātnes vēsturē izdots apjomīgs pētījums par latviešu filozofu Jēkabu Osi (1860–1920), vienu no Latvijas Universitātes idejiskajiem pamatlicējiem. PhD Andra Hirša monogrāfijā, kas izdota sērijas “Filosofiskā bibliotēka. Letonika” ietvaros, raksturota filozofa intelektuālā biogrāfija un izvērtēta Jēkaba Oša filozofiskā sistēma, kā arī tās ietekme uz latviešu domvidi 20. gadsimta pirmajā pusē. Līdz šim latviešu lasītājam nebija iespējams iepazīties ar Jēkaba Oša tekstiem latviešu valodā. Monogrāfijā ir iekļauti Jēkaba Oša studentu lekciju pierakstu tulkojumi. Pētījumā ir izmantoti vairāku Eiropas valstu un Krievijas arhīvu materiāli, kas ietver informāciju ne tikai par Jēkaba Oša biogrāfiju, bet arī atsedz jaunus aspektus latviešu intelektuālās vēstures kontekstā kopumā.
 

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Mūzika

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika