Sestdiena, 2024. gada 18. maijs

Vārda diena: Inese, Inesis, Ēriks

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

09:00

Mūzika

10:00

Mūzika

11:00

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Nezāle

Kā Tvērums tvēra dabīgu dabu

"Nevietu ētiskā dimensija", "racionāli dzīvnieki", "spekulatīvais dizains dabīgas dabas invāzijas apkarošanā" - tās ir tikai dažas no tēmām, kas aplūkotas žurnāla "Tvērums" jaunākajā numurā. Sestā "Tvēruma" tēma ir "vide", un autori to tver gan "dabas", gan "urbānā" kontekstā.

Šajā raidījumā divi no žurnāla komandas - Patrīcija Kuzmina un Jānis Gaņģis - dalīsies gan ar vairāku jaunākā "Tvēruma" fragmentu lasījumiem, gan ar savām pārdomām par tiem.

Raidījumu vada Sanita Rībena, mūzikas redaktors Didzis Taurītis.

Lasīt vairāk

13:00

Mūzika

15:00

Mūzika

16:00

Mūzika

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

Židrūnam 20

Kā vēsta interneta dzīlēs uzejama leģenda, viss aizsākās 2003. gada 3. oktobrī. Kādā Vecrīgas tējnīcā, kas atradās uz otrās šķērsielas pa labu roku, kad iet no Doma laukuma uz Pils laukumu, baušķenieks Arvīds saveda pie mēriņa pulkākus puišus. Cilājot kausus, runājot vārdus un alkstot muzikālas nākamības, katrs stādījās priekšā kā maz pieredzējis mūziķis, kuram nav pretī turpināt dzīves ritmu mūzikā kopā ar mazpazīstamajiem un nepazīstamajiem jaunā kolektīvā, bet bez Arvīda. Sarunām jūsmīgi raisoties, iezīmējās kopīgs skats nākotnē…

2004. gada 14. augustā Rundāles pagasts izrīkoja zaļumballi Rundāles pils autostāvvietā. Vienam no puišiem, kuri satikās Vecrīgas tējnīcā, kā reiz tamā dienā bija dzimšanas dienas svinības.  Puiši spēlēja ģitāru, dziedāja, un, kā piedien, dzēra sīvo. Kuram tā doma radās, neviens neatmin, taču viens lika priekšā, ka varētu uzspēlēt pagasta zaļumballē.

Tajā vakarā pirmo reizi publiski izskanēja "Dziesma par veceni" un "Uzlūdz dāmas". Pēc koncerta puiši satika nevienu citu kā Pilsrundāles dzejdari Židrūnu Girdauski, kurš izteica piedāvājumu: "Jūsu muzons ir ko vērts, bet vārdi - pēdējais sūds. Ļautiet man rakstīt vārdus jūsu muzonam, un viss būs gerai".

Un te nu mēs esam 20 gadus un četrus albumus vēlāk pēc liktenīgās satikšanās Vecrīgas tējnīcā. Židrūns nenoliedzami kļuvuši par vienu no Latvijas alternatīvās mūzikas stūrakmeņiem, kuru mūzika skanējusi gan mazākajos pagrabos, gan lielākajos festivālos.

Lai atzīmētu kopā pavadīto un pieredzēto, 2. decembrī visi interesenti aicināti atgriezties “Židrūna” vēstures lapās bieži minētā vietā –  Ādmiņu ielā 4. ŽIDRŪNAM 20! Piedalās Bēdu Brāļi un Grupa Adrians Grīns.

Uz sarunu par aizgājušo un nākošo studijā ciemos "Židrūna" ģitārists Ritvars Bīders.

Mazliet arī par jaunākajiem albumiem, īpaši izceļot O.the.band debijas EP “SLICE” un Atlantas blices "15 000 guns" otro albumu “Teratoma”.

Neizbēgami jums tiks atgādināts, kuri pasākumi obligāti jāapmeklē gan pirms, gan pēc “Židrūna” jubilejas.

Lasīt vairāk

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Dievišķās balsis

Jaunie "dreampop/dreamgaze/shoegaze" albumi no ASV

Raidījumā ar septiņām grupām apskatīsim jaunākos "dreampop/dreamgaze/shoegaze" žanra albumus no ASV, debijas albumi no jaunpienācējiem - "Heat Death", "Dusty Miller" un otrais LP no jaunajiem "šūgeizistiem "Bright Arc", kā arī jau vairāk pazīstamu grupu - "Madejin" , "Slow Pulp" , "Crystal Canyon" un "Seablite" jaunie albumi.

No Ņujorkas būs jaunā daudzsološā "dreamgaze" kvinteta "Heat Death" debijas EP "Heat Death" (2022). Labs žanra EP, kurš varētu būt gada topā.

Jaunais Sacramento (CA) "dreampop" kvartets "Dusty Miller", veidots 2018.g. un tā pamatu sastāda tēva/meitas (!) duets - Eden (vokāls/taustiņi) un Jim Rivas (bungas). Sākotnēji lielā ietekme no "Cocteau Twins" debijas LP "Love Letter" (2023) ir mazinājusies, bet jūtama atsevišķās dziesmās.

Ričmondas (VI) jaunais "shoegaze" kvintets darbojas dažus gadus, bet jau izdevis divus LP un aktīvi koncertē arvien vairāk audzējot savu atpazīstamību. Grupa izceļas ar gana klasiski blīvu "shoegaze" skanējumu kur ir mazs vokāla līmenis.26.oktobrī izdots otrais LP "Disappear Into the Light".

Otro reizi raidījumā Sietlas (WA) "dreamwave" kvartets "Medejin", kas pēc vairāku gadu darbības 20.oktobrī izdevis debijas LP "The Garden". Interesants žanra albums  kas tiešām atšķiras no pārējās "dreampop" masas, grupa piestrādājusi pie ritmu izvēles katrai dziesmai. Grupas nosaukums veidojies no līderes Jenn Taranto dzimtās pilsētas Kolumbijā Medeljinas. 2019.g. novembrī apskatījām viņu debijas EP "Eleni" (2018).

Ar labu regularitāti izdodot albumus izceļas Portlendas (ME) "dreamgaze/shoegaze" kvartets "Crystal Canyon", kura trešais LP "Stars and Distant Light"  izdots 3.novembrī. Melodisks , gana klasisks albums no jau sevi pierādījušas žanrā grupas, raidījumā trešo reizi, agrākie albumi izdoti 2018. un 2021.g.

Arī trešo reizi raidījumā būs labi zināmais Čikāgas (IL) "grungepop/dreampop" kvartets "Slow Pulp" ar otro LP "Yard", kas izdots 29.septembrī. Albums grupas savdabīgā, atpazīstamā stilā. Pēdējos gados daudz koncertē gan ASV, gan Eiropā.

Noslēgumā otro reizi Sanfrancisko (CA) "indie/jangle-gaze" kvartets "Seablite" būs ar 29.septembrī izdoto otro LP "Lemon Lights", kas ietekmēts ar 90. gadu `indie/shoegaze`.

Programmā:

"Heat Death" - "Wash"
"Dusty Miller" - "Blush"
"Dusty Miller" - "Dagger"
"Bright Arc" - "Halfway to Heaven"
"Medejin" - "Shell"
"Medejin" - "World`s Fair"
"Crystal Canyon" - "Sierra"
"Crystal Canyon" - "Penelope , The Odyssey"
"Slow Pulp" - "Slugs"
"Slow Pulp" - "MUD"
"Seablite" - "Monochrome Rainbow" (live)
"Seablite" - "Blink Each Day"

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika