Piektdiena, 2023. gada 24. marts

Vārda diena: Kazimirs, Izidors

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Nabarīts

Karstās šokolādes un līmlentes diena

Svinam indiešu kinoaktrises Priti Zintas dzimšanas dienu!

DJ 2B par NABA tehno mūzikas raidījumu “Kinetic” un konkursu “Filtrs”.

Grupas Kuusbārdis dalībnieks par grupas ikdienu un SID VICIOUS DAY 2023 koncertu.

Ceļojam kopā ar ceļojošo izstādi “Pagriez pasauli!”.

Muzikāls sveiciens "ISMS" līderim.

Ieskats Eiropas tiesas sēžu ikdienā, Naba TOP 10, ziņosim, kur iespēja ‘nosist laiku’, dziedam kopā: Brazīlijas bērnu dziesma “Pēc tam”.

Lasīt vairāk

10:00

Mūzika

11:00

Mūzika

Literatūra un Māksla

Kāpēc tieši laikrakstā “Literatūra un Māksla” 1986. gadā parādījās leģendārais Daiņa Īvāna un Artūra Snipa raksts “Par Daugavas likteni domājot”, kas satricināja okupācijas režīmu un apturēja Daugavas HES būvniecību? Raidieraksta “Kas tad bija?” ciklā komunikācijas zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns atklāj, kāda bija ideoloģiskās kontroles un cenzūras sistēma okupācijas laikā Latvijā un kā “Literatūra un Māksla” galvenais redaktors Jānis Škapars tomēr spēja panākt, ka laikraksts kļūst par latviešu inteliģences diskusiju centru, kurā top sabiedrības kritiskās pārdomas par sava laika nebūšanām un sabiedrības vērtībām.

Raidierakstā viesojas bijusī “Literatūras un Mākslas” Kino nodaļas redaktore, Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte un atklāj laikraksta redakcijas ikdienas cīņu pret cenzūru.

Raidījuma tapšanu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija. Par saturu atbild Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Pētniecības darbs par pretošanās kustību īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu, projekts "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā", projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003.

Lasīt vairāk

11:25

Mūzika

Dienas pārraides

12:00

Mūzika

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Zibens pa dibenu

# 256 Dažādi izpildītāji - albums "Sid Vicious Day 2003" (2003)

Albuma “Sid Vicious Day 2003” apskats. Izdevējs – Oi! Ieraksti. 2003.

Koncertieraksts, kas sniedz ieskatu Latvijas pankrokā pirms apaļiem divdesmit gadiem. Raimonds Lagimovs (Dambis) gan jau teiks, ka daudz apjomīgāki ieskati mūsu pankroka vēsturē ir viņa regulāri nu jau vairākus gadu desmitus izdotās izlases Punk/HC, kas ir ļoti ieteicami un vērtīgi avoti (kā jau viss vecais), kam obligāti jābūt katra latviešu rokmūzikas kolekcionāra plauktā, un izlašu veidotājs laiku pa laikam par tām atgādina arī savā NABAs raidījumā BITĪT MATOS, kas skan svētdienās no astoņiem vakarā.

“Sid Vicious Day 2003” ir tehniski diezgan labas kvalitātes dzīvais ieraksts no koncerta kā klātienē šobrīd nu jau vairs ne ar kādām ķīmiskām vai fizikālām metodēm nenoskaidrojamā reibuma pakāpē ar degošu cigareti rokā piedzīvotā dokuments, nevis no grupām savāktu studijās ierakstītu dziesmu kompilācija. Panku festivālu un koncertu rīkotājs Dave Raven, kuru savulaik nepilngadības dēļ nelaida iekšā Klubs Depo tieši uz Sid Vicious Day pasākumiem, ātri atrada risinājumu, izveidojot aģentūru Diskultur, lai varētu pats sevi turpmāk ielaist, neprasot dokumentus. Dāvis saka, ka pašlaik panku scēna Latvijā ir tik stipra, kā nekad, un, ja tā patiešām ir, lielā mērā tas ir tieši viņa nopelns, to atsvaidzinot ar jaunām asinīm. Grupu ir daudz, bet vēl krietni vairāk ir pankroka klausītāju, kuru ap klubu Depo vakaros ir pilna iela, un tādējādi, ja neesi skolotājs, garderobists, apkopējs, mācību daļas vadītājs, direktors vai kāds cits, kam skolā jāiet strādāt, var rasties pat iespaids, ka šobrīd Rīgā visi jaunieši no 14 līdz 20 gadiem ir mazie panki – tieši tā ar Dambi deviņdesmitajos Jūrmalā saucām tolaik vēl tikai veidošanās stadijā esošās grupas PND mūžīgos dalībniekus Mārci un Didzi Pumpurus, kuri nāca pie mums ciemos uz Dambja māju Lielupē ar manu bēškrāsas vienpadsmito žigulīti pagalmā, un mēs gājām arī pie šiem turpat netālu, Raimondam novērtējot viņu mēģinājumu telpas un dodot norādījumus, ka virs jau uzbūvētās skatuves tomēr vajadzētu augstākus griestus, ja nu gadījumā uz šejieni kādreiz atbrauc uzspēlēt kāds garāks cilvēks, kā piemēru minot mūsu draugu Kaspar Bindeman. Man liekas, ka šo visu nedaudz detalizētāk jau esmu aprakstījis grāmatā “Rokupācija”.

Pērn augstāk minētā Dāvja rīkotajā festivālā Punx Picnic no nu jau vecajām grupām spēlēja arī PND, kas jau sazin cik gadu rīko “Sex Pistols” basista Sida Višesa miršanas dienas svētkus – panku koncertus jeb minifestivālus ar vairāku tobrīd pieejamu grupu piedalīšanos. Pirms pāris nedēļām atradu šo disku “Sid Vicious Day 2003”. Sanāk, ka patiešām nu jau pagājuši gandrīz apaļi divdesmit gadi, kopš tas ierakstīts ne vien kaut kādā cietākā ierīcē, bet, iespējams, ap to pašu laiku arī šajā matricā, kas droši vien vairs neskanēs. Ielieku atskaņotājā – un SKAN! Jānokopē, kamēr var!

Ieraksts tapis tolaik tikai nesen atklātā kluba Depo (arī pērn 20 gadi nosvinēti) pagrabā, kur raidījuma tapšanas nedēļā piektdien, trešajā februārī paredzēts arī SID VICIOUS DAY 2023 ar grupām “Defekts”, Hazyhead, Kuusbārdis, Inokentijs Mārpls, All Day Long, un, protams, paši koncerta rīkotāji un šīs tradīcijas uzturētāji PND, kas tieši koncerta dienā visparastākās sagadīšanās rezultātā svinēs arī savu ceturtdaļgadsimta jubileju. Tā ir gandrīz tikpat parasta sagadīšanās kā 2023. gada 31.janvārī raidījumā “Zibens Pa Dibenu” apskatāmā vēl funkcionējošā diska atrašana neilgi pirms kārtējā Sida Višesa debesbraukšanas dienas koncerta Rīgā. Arī raidījuma viesi – Mārcis un Didzis – šo atzina par vērtīgu atradumu, jo nav pārliecināti, ka pašiem šis ieraksts vēl ir saglabājies. Jo ne tikai tie diski, bet arī datori un to cietņi ar laiku sprāgst nost – gribēju rakstīt, kā mušas, bet atcerējos, ka tā mēdz notikt arī ar sidveidīgajiem.

Lielākā daļa grupu diskā pārstāvētas ar divām dziesmām – “Pest Of A Child” pirmā gan nav dziesma, bet kaut kāda bikla runa pie mikrofona par to, kā ir panku končos ārzemēs un kā ir šeit, kaut sākumā nevar īsti saprast, vai nosodītās agresijas vairāk ir šeit vai citur, bet kad atskan kolektīva “Grupa” dziesma ar tekstu “Urlām nāvi!”, viss kļūst skaidrāks par skaidru. Vēl tur ir grupas “Endless nameless”, “62.I.P”, “Toothsome Twang”, “PND”, “Inokentijs Mārpls”, “Znaki”, “Tanku Dūre”, “Ložnij Vizov”, “Kriegopfer”. Kā redzam, pēc šiem divdesmit gadiem no albumā dzirdamajām aktīvas joprojām tikai divas (gan mainoties sastāviem), jo pārējo dalībnieki nodarbojas ar citām ne mazāk svarīgām lietām – Kārlis Tone no “Kriegopfer” spēlē grupās TESA un Grab, raksta mūziku teātrim, Herberts Blumbergs no “Tanku Dūres” 2023.gada sākumā atver savu kārtējo krogu Stabu ielā, tomēr šoreiz vairs ne ar nosaukumu Cafe Leningrad, bet "Atmoda”. Mēdz joprojām arī uzspēlēt baseni ar Katrinaa Dimaantaaī un grupā Rīta Stienis. Savukārt “Pest Of A Child” klarnetists Jēkabs Nīmanis ir pavisam nopietns mūziķis un komponists, kurš savas saiknes ar deviņdesmito gadu latviešu underground bohēmu nav sarāvis, pērnvasar Valmieras teātra festivāla ietvaros sarīkojot grandiozu koncertuzvedumu "Citu Dziesmu Svētki” ar Latvijas deviņdesmito (plus mazliet nulto) gadu undergound dziesmām kora un pūtēju oķestra aranzējumos.

Raidījums “Zibens Pa Dibenu” top ar VKKF atbalstu

Lasīt vairāk

17:00

Mūzika

Vakara pārraides

18:00

Mūzika

18:30

Mūzika

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Mēnesspiens

Mēness ceļš

Janvāra izskaņā klausīsimies mierpilnu mūziku no Sun’s Signature, Sandrayati, Ólafur Arnalds, Roger Doyle un citiem.

Mēnessdziesmā mēness ceļš no japāņu pianistes Yumiko Morioka.

Spēlētās dziesmas:

Ryhe - A Quite Voice
Sun’s Signature - Underwater
Tranquility Bass - They Came In Peace
Sandrayati, Ólafur Arnalds - Vast
Dorothy Dandridge - I’ve Grown Accustomed To Your Face
Tonstartssbandht - What Has Happened
Feist - Bittersweet Melodies
Radiohead - True Love Waits
Yumiko Morioka - Moon Road
Prefab Sprout - Fall from Grace
Roger Doyle - Coat-Hanger Kisses

Lasīt vairāk

22:00

Mūzika

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Intelligent Beats

Intelligent Beats

bvdub un Netherworld plate "Equilibrium" ir īsts ambientās mūzikas šedevrs. Tā ir mūzika domāšanai, meklējumiem sevī un atpūtai no ikdienas. Tām notīm nav sākuma un nav nobeiguma. Tā rodās no kosmosa un pazūd zemē.

Programmā:

bvdub & Netherworld - No Trees for Miles
bvdub & Netherworld - Darkness From the Sun
bvdub & Netherworld - Seas of Stones and Sand
bvdub & Netherworld - Ice on Fire

Lasīt vairāk

01:00

Mūzika