Par tendenci idealizēt dziesmu svētku komponistus un diriģentus, par kordziedāšanas prieku un būtību, par Rīgas Projektu kora un Latviešu kora ārzemniekiem misiju un dažādiem līdzās pastāvēt spējīgiem kordziedāšanas modeļiem, par svētku pieejamību cittautiešiem-ārzemniekiem, par svētku pieejamību tūristiem, par mūzikas konkursiem un koru skatēm, par svētku procesu caurspīdīgumu, par sadziedāšanos kā atsevišķu dziesmu svētku daļu, par dziesmu svētkiem kā projektu un vēl – dziesmu svētku pētniecības raidierakstā "Dziesmusvētku tīklos" speciāli "LSMnīcai".

"Dziesmusvētku tīklos" turpinājuma otrajā sērijā ar saviem novērojumiem un viedokli dalās bulgāru-skotu izcelsmes komponists, diriģents un Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs Aleksandrs Tomass Metjusons; Rīgas Projektu kora līdzdibinātāja, koriste un sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Sokolova; operdziedātāja, latviešu valodas pasniedzēja un Latviešu kora ārzemniekiem ("Latvian Choir for Expats") vadītāja Tīna Gelnere. Sarunu vada Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas Kultūras koledžas docētājs un datu zinātnieks Linards Kalniņš.

Dziesmu svētku kontekstā, runājot par ārzemniekiem, pārsvarā tiek domāts diasporas un mazākumtautību līmenī. Tajā pašā laikā arvien vairāk savus nospiedumus latviešu kultūrā un amatiermākslā atstāj arī Latvijā dzīvojoši ārzemnieki – cilvēki, kas sevi uzlūko kā Latvijai un tās kultūrai piederīgus. Lai turpinātu dziesmu un deju svētkus kā ilgtspējīgu tradīciju un runātu par svētkiem arī pēc nākamajiem 150 gadiem, ir svarīgi un veselīgi ņemt vērā jaunus amatiermākslas modeļus, mākslinieciskās idejas un dalībnieku, apmeklētāju ieteikumus.

"Dziesmusvētkiem vajadzētu transparentāku procesu. Jo kurš maksā par dziesmu svētkiem? Tas ir tāpat kā mans darbs teātrī – tie ir nodokļi. Es jūtos savā jomā atbildīgs pret visu sabiedrību par to, ko es daru, rūpējoties par kvalitāti. Es domāju, ka dziesmu svētku organizatoriem ir jābūt tādai pašai atbildībai," uzsver sarunas viesis, komponists, diriģents un Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs Aleksandrs Tomass Metjusons.

"Dziesmusvētku tīklos" otrā sezona tapusi speciāli sabiedrisko mediju portāla raidierakstam "LSMnīca". Raidījumu veido "Radio Naba" autori Linards Kalniņš, Ieva Jurga, Jānis Daugavietis, Uldis Gedra un Madars Štramdiers. Finansē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.