Jānis Steiks pabīdīja plašāku luterānisko latviešu pasaules telpu, Francis Trasuns to izdarīja pie katoļiem. Abus atcēla no mācītāja amata pildīšanas. Steiku pa kluso (1925.g.), Trasunu (1926.g.) ar lielu troksni un publiskiem pazemojumiem, izslēdzot no katoļu baznīcas. Abi paplašināja arī latviešu dzejas robežas – Steiks pavisam brīvi, Trasuns, izlīdzoties ar fabulu valodas līdzībām un mājieniem. Trasuns bija arī Saeimas deputāts. Viena no viņa fabulām (“Politiķi, zvērbuļi un žogota”) ir iedvesmota no Saeimas agrārkomisijas darba, kad deputāti 3 dienas strīdējās, vai zvirbuļi ir pieskaitāmi pie plēsīgiem putniem vai nē.

P.s. Kur nu katoļi bez svētītā ūdens un bez anekdotiskiem pastāstiem! Impro braucienā pa Latgali Rolands Krieviņš stāstīja bērnībā piedzīvoto par svētīto ūdeni. Ieraksts autobusā.

Mūzika:

1. Ilža - Čīri, vīri čirgukyne (Ludzas igauņu tautas dziesma)   

2. Uļjanovskas apgabalā dzimusī Roza Deidule ekspedīcijā Preiļu novadā dzied nedzirdētu dziesmu “Atdzimsti Latgola” (Mūzika – Rasma Kulamova, vārdi Rasma Urtāne). Šis lai sveicinājums Francim Trasunam un visiem tiem, kas 1917.g. izšķīrās par Latgali Latvijā.