Sestdiena, 2022. gada 10. decembris

Vārda diena: Judīte, Guna

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Digitālās Brokastis

Ziņu topā: hakeru uzbrukums Inbox, Starlink ienācis Latvijā un Sony jaunākās austiņas
Ierīces vājredzīgajiem

#DigitālāsBrokastis 20. maija ziņu topa priekšgalā stāsts par hakeru uzbrukumu "Inbox.lv" platformai.

  • "Starlink" internets pieejams daļā Latvijas.
  • "Sony" jaunākās skaņu slāpējošās austiņas WH-1000XM5 un Linkbuds S.
  • Botu dēļ Īlons Masks nobremzējis "Twitter" pirkšanas darījumu.
  • Latvijā bloķē sociālos tīklus "Vkontakte" un "Odnoklassniki".
  • "Meta" prezentējis tā vīziju par miksēto virtuālo realitāti.
  • "Netflix" strādā pie tiešraižu ieviešanas straumēšanas platformā.
  • Bezpilota kravas kuģis veic 790 km garu maršrutu.
  • "Bite" sadarbībā ar "Ericsson" paplašinās savu 5G bāzes staciju tīklu.
  • Un vai zināji, ka viena eiropieša dati dienā tiek pārdoti tālāk 376 reizes?

Plašāk par tehnoloģiju jaunumiem lasi LSM portālā.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Kino Eizenšteins

Mūsdienu kino naratīvi. 3.daļa

Ikgadu balvu sadalījums starptautiskos kinofestivālos un prestižu apbalvojumu nominācijas, piemēram, Zelta Globusa un BAFTA (Britu Kinoakadēmijas balva) kontekstā, uzrāda zināmu gada bilanci pasaules kinematogrāfa tendencēs. Tomēr jājautā, vai tēmas un stāsti, kas atspoguļojas šajos kinodarbos, norāda uz aktualitātēm kino vai tomēr politiskajā un sociālajā telpā?

Par to, vai 21. gs. iespējams runāt par nezūdošiem filmu naratīviem un pārnacionālu kino, viedokļos dalījās lektore, pētniece un kino kritiķe Dārta Ceriņa, ACME Film vadītāja Inese Apse, kā arī kinorežisori – Aiks Karapetjans un Dāvis Sīmanis. Sarunas moderatore: RIGAIFF radošā direktore Sonora Broka.

“Mēs šobrīd runājam par post-nacionālo kino. Mainoties tam, kā mēs ražojam filmas, kā filmas tiek veidotas, kā tiek filmētas un kā izrādītas, [..] tas viss viennozīmīgi ir tāds trans-nacionāls vai pār-nacionāls kino ķermenis. – Dārta Ceriņa

“Jo vairāk top šīs te kopražojumu formas, vairāk, es domāju, autori [..] arī atsakās no kaut kādas šīs nacionālās identitātes. [..] Lai gan saglabā kaut kādus formālus elementus.” – Dārta Ceriņa

“Tas ir pierādījies jau gadiem, ka kaimiņu filmas [..] neceļo pāri robežai, pat ja mēs it kā tos stāstus saprotam.” – Inese Apse

“Žanra kino interesē tikai tas, ko interesantu tu esi izdarījis tajā žanrā.” – Aiks Karapetjans

Projektu “Kino Eizenšteins” veido filmu studija Mistrus Media sadarbībā ar Radio Naba.

“Kino Eizenšteins” nosaukums veidots atsaucoties uz slaveno Rīgā dzimušo kinorežisoru Sergeju Eizenšteinu, kurš bija ne tikai izcils kinorežisors, bet arī viens no izcilākajiem 20. gadsimta kino teorētiķiem.

Kino izglītība profesionālajā vidē mūsdienās prasa nodrošināt jaunus formātus, kas ietvertu neformālās izglītības aspektus. „Kino Eizenšteins“ ir izglītības aktivitātēs bāzēta iniciatīva ar mērķi radīt antoloģiju par kino profesionāļu darbības vēsturi un kino režijas un kritikas nozares attīstību Latvijā. „Kino Eizenšteins“ ir kā alternatīva kino mācīšanās un izzināšanas vide, bet reizē arī laikmeta liecība un dokuments.

Projekts tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda konkursa “KultūrElpa” un Kultūras ministrijas atbalstu.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

Klubs “Nautilus”. Jaunākie albumi

Šodien “Mūzikas Sirds” īpašs raidījums, kurš būs galvenokārt veltīts leģendārajai 2000. gadu sākumpuses kulta vietai Rīgas naktsdzīvē – klubam “Nautilus”. 27.maijā klubs uz vienu nakti atdzims tā oriģinālajā vietā Kungu ielā 8. Par godu šim notikumam viesos būs sestdienas nakšu rezidents – DJ Norsky jeb Normunds Pauniņš. Runāsim gan par viņa DJ karjeras sākumu, gan spožākajiem “Nautilus” pasākumiem, gan arī aktuālākajiem tā laika hitiem.

Raidījuma sākumā gan mazliet iziesim cauri jaunākajiem albumiem. Nedēļas Albuma godā, protams, Kendrika Lamāra jaunākais ieraksts “Mr Morale & The Big Steppers”, taču pieminēsim arī citus jaunākos mūzikas kritiķu favorītus: Ethel Cain, The Smile, Kevin Morby, Moderat u.c. albumus.

Savukārt ļoti īsajās mūzikas ziņās pieminēsim vakar mūžībā aizgājušo slaveno komponistu Vangelis, apsveiksim A$AP Rocky un Rihanna ar bērniņa ienākšanu ģimenē, atgādināsim par konkursu “Hadrons”, kur sācies tautas balsojums, kā arī citiem pasākumiem.

Lasīt vairāk

17:00

NABA Top

Top 25/10 LV jaunumi: The Smile, Built to Spill, Suns Signature u.c.

“Radio NABA” pašmāju topā jaunumi no pankroka grupas “Inokentijs Mārpls”, ironiski nopietnās, starptautiskās apvienības “Pizdets I Meyk the Hevi Metāls” un elektroniskā trio “EFFEKTS”. Pirātu metālu piedāvā “Kuusbārdis”, par toksiskām attiecībām brīdina Karlis Sheen, bet nervi vairs netur apvienībai “Next to Zero”. Ārzemju topā svarīgu ziņu pasaulei pavēsta ukraiņu mūziķe ENTELY. Jauni singli arī no apvienības “The Smile”, Antonio Sančeza, austrāļu duo “Party Dozen”, maģiskā “Sun’s Signature” un indī roka trio “Built to Spill”.

Inokentijs Mārpls – “Okupantu Blūzs”Pizdets I Meyk the Hevi Metāls – “NATO Anthem”EFFEKTS – “Mazā”Kuusbārdis – “Alus Sirotājs”Karlis Sheen – “Stay The F* Away From Me”Next To Zero – “Nervous Individual”ENTELY – “We are Here”The Smile – “Thin Thing”Antonio Sánchez feat.Trent Reznor & Atticus Ross – “I Think We’re Past That Now”Party Dozen feat. Nick Cave – “Macca The Mutt”Suns Signature – “Underwater”Built to Spill – “Understood”

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Kuršu gnosticisms

Pēdējā raidījumā pirms vasaras brīvdienā vēsturiskās fantāzijas raidījums “Fono-grāfs” kārtējo reizi pievērsīsies mazāk zināmiem un pētītiem vēstures notikumiem.  Šoreiz līdz mūsu pētnieciskajai grupai ir atnākuši seni teksti, kas ir atrasti kuršu kāpās. Šie dokumenti varētu atklāt jaunas perspektīvas mūsu dzimtenes un reģiona senajā un ne tika senajā vēsturē.

Raidījuma speciālisti noskaidroja, ka tie ir vēsturei vēl nezināmi kuršu gnostiķu manuskripti, kas apraksta īpašo kuršu teogoniju, kosmoloģiju un epistemoloģiju. Tiesa, nav skaidrs, vai ir palikuši kaut daži šīs senās un cienījamās sektas sekotāji. Klīst runas, ka viņi joprojām ir redzami siltākos kurzemes vakaros un piekopj atsevišķas gnostiķu tradīcijas - svēto dziesmu dziedāšanu un slepenus rituālus mežos. Tomēr kuršu gnostiķu pazzušana no vēstures annālēm ir, iespējams, saistīta arī ar viņu nežēlīgajām cīņam ar citu senu un cildenu cilti - prūšu gopņikiem.

Raidījums mēģinās rekonstruēt atrasatos gnostiķu tekstus un noskaidrot iemeslus, kāpēc vēstures miglājā ir izzudušas šīs kultūras.

Raidījumā tradicionāli izskanēs radiomonadoloģijas 74. paragrāfs.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Mūzika

22:00

Histērija

RIP Delete (Ryan Biggs)

Pašā maija sakumā tapa zināms, ka uz viņpasauli devies viens no retajiem Austrāļu hardstyle/hardcore DJ un producentiem Delete (Ryan Biggs).

Visnotaļ cienījams un mīlēts personāžs plašajā hardstyle un hardcore mūzikas fanu, producentu un DJ plašajā saimē.

Lai arī pie mums raidījumā hardstyle novirziens neskan pārāk bieži, šis ir, viennozīmīgi, īpašs iemesls to labot.

Raidījumā ieklausīsimies Delete daiļradē ar īsiem komentāriem.

Rest in peace Ryan Biggs aka Delete!

deletedj.com

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika