Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Vārda diena: Junora, Anšlavs

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Digitālās Brokastis

Microsoft un Google čatbotu cīņas un 4. krāsa luksoforā tehnoloģiju ziņu topā
Kāda ir Latvijas videospēļu industrija? Skaidro Laura Vilsone un Andrejs Kļaviņš

#DigitālāsBrokastis ziņu augšgalā milžu cīņas: ringā mākslīgā intelekta čatboti — "Google Bard" pret "Microsoft Bing". Kā turpmāk meklēsim internetā?

  • Pasaulē un Latvijā novērots rekordstraujš kritums viedtālruņu pārdošanas apjomos.
  • Pētnieki ASV rosina ceturto luksoforu gaismu autonomajiem transportlīdzekļiem.
  • "Nintendo Switch" — trešā visu laiku visvairāk pārdotā konsole.
  • Un Latvijā beidzot pieejama "Apple Support" lietotne ierīču atbalstam vienuviet. Kā tā Artim palīdzēja atrisināt tehniskas problēmas telefonā?

Noklausies jaunāko topu un ieraksti komentārā, kādu 4. krāsu luksaforā gribētu redzēt Tu? Zilu, purpora, rozā?


Plašāk par tehnoloģiju jaunumiem lasi arī LSM portālā.

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Mūzika

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

Intervijas: Juris Simanovičs, Kristiāns Laizāns. Grammy balvas

Šodien raidījumā "Mūzikas Sirds" divi viesi. Juris Simanovičs pavisam drīz laidīs klajā jaunu albumu "Mīlestības metastāzes", kas būs viņa pirmais solo ieraksts kopš 2016.gada izcilās plates "Kā samierināties ar savu nenozīmību". Parunāsim gan par mīlestību, gan metastāzēm, gan arī 14.februārī gaidāmo Jura un kolēģu koncertu Anglikāņu baznīcā, kā arī noklausīsimies kaut ko ekskluzīvu no gaidāmā ieraksta.

Pirms Jura viesosies arī salīdzinoši jaunais mūziķis Kristiāns Laizāns jeb Red Lung, kurš, savukārt, gada sākumā izdevis debijas solo EP "Sleepless". Ar viņu padiskutēsim par negulētām naktīm un alternatīvu kantrī mūziku.

Mūzikas ziņās iziesim cauri 2023.gada Grammy balvu ieguvējiem un zaudētājiem, pieminēsim mūžībā aizgājušās mūzikas leģendas - slaveno komponistu Bērtu Bakeraku (Burt Bacharach) un The Drifters ilggadējo dalībnieku Čārliju Tomasu (Charlie Thomas), kā arī mēģināsim saprast, kurš ir spēcīgi iedevis pa galvu savulaik cienījamajam mūziķim Rodžeram Votersam, vai tomēr tā ir klīniska vecuma kaite. Ielūkosimies arī aktuālākajos albumos.

Raidījumu šoreiz vadīs Žagars un Kalvis.

Lasīt vairāk

17:00

NABA Top

Top 25/10 LV jaunumi: Four Minute Man, Raivis Čuda, Depeche Mode u.c.

Radio NABA topus šonedēļ papildina “Four Minute Man”, “Raivis Čuda”, “Depeche Mode”, “Das Koolies”, “Das Beat” un “bdrmm”.

Four Minute Man - You're a Ghost to Me

Ar jaunu dziesmu Radio NABA topā atgriežas pašmāju “Four Minute Man”. Lai arī Stoner rock žanrs Latvijā nav plaši izplatīts, tomēr grupa nepilnu 3 gadu laikā izdevusi jau 2 albumus, no kuriem jaunākais, ar nosaukumu “The Beast Is Gone”, šobrīd ir nominēts mūzikas ierakstu gada balvai “Zelta Mikrofons 2023”. Kā ziņo grupa “Jaunais singls ierakstīts decembra sākumā studijā “NO FUSS AUDIO” skaņu meistara Valērija Černeja vadībā. Kāres pēc eksperimentiem vadīti, mūziķi šoreiz ierakstu veica tā saucamajā dzīvajā, lai skaņdarbu padarītu, tā teikt, tuvāku realitātei, mazāk stīvu.”


 

Raivis Čuda - Māksla

Radio NABA pašmāju mūzikas topu papildina arī jauns un vēl neiepazīts mūziķis - Raivis Čuda. Ar baudāmi nostrādāto, tomēr īso un konkrēto, kompozīciju “Māksla” Raivis vēsta par   mākslīgumu jebkurā izpausmē un neizbēgamību no tā.


Depeche Mode - Ghosts Again

2022. gads synth-pop leģendām “Depeche Mode”, kā arī faniem, nebija viegls, jo, 60 gadu vecumā, mūžībā devās grupas dalībnieks un līdzdibinātājs Andy Fletcher. Pēc pāris mēnešu klusuma, grupas biedri Dave Gahan un Martin Gore tomēr atgriezās studijā, lai turpinātu darbu pie jau iepriekš iesāktā albuma ieraksta. Pēc “Memento Mori” (no latīņu valodas “atceries, ka tev jāmirst”)  izziņošanas oktobrī, grupa atzina, ka, lai arī darbs pie albuma tika uzsākts vēl pandēmijas laikā, Andy Fletcher nāve visnotaļ spēcīgi rezonēja ar albuma tematiku un piedeva tam vēl lielāku nozīmi mūziķu dzīvēs. Jaunākais singls “Ghosts Again” instrumentāli nav tālu no ierastā “Depeche Mode” skanējuma, taču jūtams, ka tematiski, tas palicis tumšāks un pārdomas par dzīvi un nāvi izteikti atspoguļotas arī videoklipā. Albums “Memento Mori” tiks izdots 24. martā.


Das Koolies - The Condemned

Pirmajiem singliem parādoties 2020. gadā, varētu teikt, ka Das Koolies ir samērā jauns projekts, tomēr to veido jau pieredzējuši un, iespējams, daudziem arī atpazīstami mūziķi, četri bijušās velsiešu rokgrupas “Super Furry Animals” dalībnieki - Huw Bunford, Cian Ciarán, Dafydd Ieuan un Guto Pryce. 10. martā gaidāms grupas pirmais EP “The Condemned“, kam par godu arī izlaista tituldziesma. Papildinājums ne tikai Radio NABA topā, bet potenciāli arī kādā skriešanas vai braukšanas dziesmu sarakstā.


 

Das Beat - Last Laugh

Ar New Wave ritmiem Radio NABA topā ienāk Berlīnes duets “Das Beat”. Pirmoreiz pie apvāršņa parādījies ar 2021. gada “Identität EP”, “Last Laugh”, kas sevī apvieno New Wave, Dark Disco, Indie un deju mūzikas elementus, ir jau trešais izdotais singls aptuveni pusgada laikā, kas iespējams liecina par nākamā EP vai pat albuma tuvošanos.

 

bdrmm - It's Just A Bit Of Blood

Sava otrā albuma, ar nosaukumu “I Don't Know”, gaidībās, britu Post-Punk un Dream pop apvienība “Bdrmm” klausītājiem nodevusi savu jaunāko singlu “It's Just A Bit Of Blood”. Kopā ar singlu izziņota arī līguma parakstīšana ar post-rock leģendu “Mogwai” veidoto leiblu “Rock Action Records”. Tāpat arī “It's Just A Bit Of Blood” iznācis kopā ar videoklipu, kurā lieliski vizualizētas trokšņainās ģitāras un Post-Punk ritmi.

 

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

19:00

Fono-Grāfs

Šēlera skurbums

Filozofu Maksu Šēleru (1874–1928) mēdz dēvēt par sava laika ietekmīgāko domātāju. Kā viens no agrīnajiem fenomenoloģijas strāvojuma veidotājiem, Šēlers ir atstājis paliekošu ietekmi dažādos filozofijas laukos.

Šēlera dzīves gājumā netrūkst krasu pavērsienu un neskaidru notikumu. Savulaik Šēleru padzen no Minhenes Universitātes, pārmetot filozofam nepiedienīgas attiecības ar studentēm. Vēlāk Šēlers pasniedz filozofiju Frankfurtē un kļūst par tobrīd vienu no redzamākajiem filozofiem.

Līdz šim maz ir analizēts Šēlera Rīgas posms. 20. gadsimta pirmajā pusē Herdera biedrība organizē filozofa priekšlasījumu ciklu. Šēlers lekcijās sniedz ievadu filozofijā un reflektē par Vakarzemes kultūras situāciju, kā arī skaidro fenomenoloģijas atziņas. Fenomenoloģija tobrīd rīdziniekiem atklājas kā gluži jauns novirziens un reizēm priekšlasījumu viesiem, iedziļinoties profesora pārdomu līkločos, neklājas viegli. Dažas laikabiedru atmiņas gan liecina, ka lekciju uztveri apmeklētājiem sarežģīja ne tikai to satura dziļums un novitāte, bet profesora kaitīgie ieradumi. Kamēr priekšlasījumu klausītāji lauzīja galvas par fenomenoloģijas būtību, aizkulisēs Herdera biedrības vadītājiem Šēlera viesošanās sagādāja tīri praktiskas iedabas likstas – Rīgā ieradās vēl viens tobrīd prominents vācu domātājs kopā ar savu kundzi un izrādījās, ka Šēlera sievai ar šo kundzi ir ieildzis konflikts, tāpēc viņu satikšanās draudēja pārtapt par publisku skandālu.

Kādi bija Šēlera kaitīgie ieradumi un kādu ietekmi tie atstāja uz fenomenoloģijas attīstību? Kurš bija minētais prominentais vācu domātājs, kura kundze nevarēja ciest Šēlera sievu? Kādas filozofu personiskās drāmas tika izspēlētas uz Rīgas intelektuālās domvides skatuves 20. gadsimta sākumā? Uz šiem jautājumiem lūkosim atbildēt raidījuma ietvaros.

Raidījumā izskanēs Radiomonadoloģijias 83. paragrāfs.

Lasīt vairāk

20:00

Mūzika

21:00

Subharmonija

Izdevniecību jaunumi

Februāra pirmais raidījums klāt - iepazīstināsim ar dažnedažādiem jaunumiem no tādām ierakstu izdevniecībām kā Sub-Code Rercords, Metalheadz, Straight Up Breakbeat, vietējā džanglista Kayaman u.c.

Tāpat arī, kā jau ierasts, tuvāko pasākumu apskats un cita saistoša informācija.

Lasīt vairāk

22:00

Histērija

Radiodeju techno top 20 (11.02.1993.)

Pirms 30 gadiem februārī Latvijas pirmajā privātajā radiostacijā "RadioDejas" sāka skanēt pirmais tehno mūzikas top 20 - vismaz tuvākajā apkārtnē Baltijā noteikti. Diemžēl šis top 20 "nodzīvoja" tikai līdz 1993.gada aprīlim, kad arī pašā radiostacijā notika kolosālas pārmaiņas un tā beidza savu pastāvēšanu, lai pārdzimtu citā veidolā (SuperFM).

Raidījumā klausīsimies otrā tehno top 20 saturu alfabēta sacībā. Pirmais tehno top 20 tika prezentēts 04.02.1993. Pēc otrā top izskanēšanas "RadioDeju" ēterā, turpmāk tika ņemts vērā klausītāju balsojums.

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

00:00

Mūzika

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika