Radio NABA ēterā no 29. aprīļa, katru otro piektdienu plkst. 19:00 būs dzirdams ideju vēsturei veltīts raidījums “Vēstures ķīlis”, kas turpina un attīsta vēstures izziņas procesu, kas tika apskatīts iepriekš raidījumā ar šādu pašu nosaukumu.

Ik pārnedēļas, mijoties ar vēsturiskās fantāzijas raidījumu “Fono-grāfs”, kultūras, ideju, notikumu vēsturei veltītajā raidījumā “Vēstures ķīlis” filozofi  un vēsturnieki - Latvijas Universitātes doktoranti Valters Zariņš un Krišjānis Lācis, Latvijas Universitātes prof., Raivis Bičevskis un Latvijas Universitātes asoc. prof.  Andris Levāns  dažādu izglītojoši apcerīgu interviju, sarunu, diskusiju, lasījumu un intervenču ceļā veidos gaistošus vēstures ķīļus.  “Laika okeāna mainīgajās straumēs dzenot ķīļus un būvējot plostus, lai pārlaistu pagājības vētru, uzceltu nogrimušo un kopā ar Faustu teiktu: “mirkli, tu esi skaists, jel stājies!” Apstādinātais, izteikts vārdos, iegūst pārlaicīgu raksturu, kas izmaina likteņus. “Vēstures ķīlī" visi laiki ir klātesoši, tie plūst un šaudās visos virzienos, un nekas nav tā vienkārši beidzies vai aizmirsts. Pati stāstītā un atminētā vēsture ir kā ķīlis, kas satur kopā kuģi, kuram īsu brīdi ļauts droši mērot nemierīgo laika okeānu,” stāsta raidījuma veidotāji.

Pirmajā raidījumā Raivis Bičevskis un Andris Levāns sarunāsies par ideju vēstures aktualitāi, iztirzājot ideju spēku un vēsturi. Vai apzināties ideju vēsturi ir tikpat svarīgi kā apzināties ideju spēku? Kāda ir ideju vēstures aktualitāte šodien? Vai idejas ir tās, kas virza finanšu straumes, tanku kolonnas un plosa prātus tikpat lielā mērā kā miesu? Vai ir svarīgi zināt, kādas un kuras idejas šobrīd vada manu dzīvi, rīcību un skatienu?