Pirmdiena, 2025. gada 7. jūlijs

Vārda diena: Maruta, Alda

LATVIJAS SABIEDRISKAIS MEDIJS

Rīta pārraides

06:00

Mūzika

08:00

Mūzika

10:00

Kosmosa iekarošanas plāni kopā ar RTU zinātnieku Kasparu Kalniņu

Raidījumā #DigitālāsBrokastis papildus iknedēļas tehnoloģiju ziņu topam dzirdēsiet sarunu par šī gada lielākajiem notikumiem kosmosa izpētē un Latvijas zinātnieku iesaisti tajos kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku Kasparu Kalniņu. Uz kārā zoba gadžeta apskats - stājas korekcijas treneris "Backbro"*.

Šīs nedēļas #DigitālāsBrokastis tehnoloģiju ziņu topā:

  • Tesla prezentē tās jauno Model S automašīnas versiju;
  • Zviedrijā uzbūvēts bezvadu uzlādes ceļš smagajām automašīnām un autobusiem;
  • Xiaomi prezentē attālinātās bezvadu uzlādes tehnoloģijas koncepciju.

Raidījums tapis Latvijas Radio 1 sadarbībā ar Latvijas Radio 6 Radio Naba.

* Gadžetu neatkarīgam un neapmaksātam apskatam iedeva jaunuzņēmums "Backbro".

Vada:

Artis Ozoliņš
Rihards Blese

Lasīt vairāk

11:00

Mūzika

Johans Valters. Zemnieku meitene. 1904. gads

Skaistais zeltainās druvas plašums zem satumsušajām debesīm sola negaisu. Vientuļais pļāvējs nedomā pārtraukt darbu, kamēr netiks līdz pašai mežmalai. Sastingusi meitene kā varone izceļas priekšplānā un klusi skatās. Tik maz kustības ir šajā darbā un tik daudz satricinājuma. No simbolistu skatupunkta dzīve ir mistērija. Cilvēks tur spēlē savu lomu, ko nevar saprast, bet tikai intuitīvi sajust. Tāpēc jūtu stāvoklis ir svarīgāks par aktīvu fizisku darbību. Johans Valters nebija simbolists, bet šajā gadījumā šķietami parasta lauku dzīves aina viņa interpretācijā iegūst noslēpumainu un pat fatālu nokrāsu. Realitāte tiek pacelta līdz neredzamas pasaules jutekliskā simbola līmenim. Aiz katra fakta vai notikuma atrodama slepenā jēga un ideja.  

Biedējošs liktenīgums meitenes skatienā nav vērsts uz skatītāju, bet lido tam cauri nezināmā tālumā, nesot līdzi mūsu domas. Neskatoties uz šo noskaņu, Valtera darbs nepārkāpj robežu starp reālas dabas vērojumu un sacerētu simbolisku pasauli. Lai radītu sajūtu par dziļākām nozīmēm ikdienas norisēs, Valters neizdomā dramatiskus vai mistiskus sižetus, bet ar gaismas, krāsas, līnijas un kompozīcijas palīdzību savā gleznā pastiprina, sabiezina un izceļ dabā saskatīto vai drīzāk to, kas ir tikai nojaušams.

Audio stāstus gatavo Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Lasīt vairāk

11:30

Mūzika

Dienas pārraides

15:00

Dienas apskats - kultūra, zinātne, izglītība un vide

Dienas apskats. Uzsākts projekts par pretošanos un kolaborāciju Latvijā 2.Pasaules karā

Uzsākts pētniecības projekts par pretošanos un kolaborāciju Latvijā Otrā pasaules kara laikā

Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā uzsākts jauns Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts “Pārvērtējot bezvalstiskumu: Pretošanās un kolaborācija Latvijā Otrā pasaules kara laikā”.

Lasīt vairāk

15:20

Mūzika

16:00

Mūzikas sirds

Sophie aiziešana mūžībā, intervijas ar Zelta Mikrofona nominantiem ansi, Ozolu, A.Skuteli

Februāra sākumā pasauli satricināja sēru vēsts, ka traģiskā negadījumā mūžībā aizgājusi elektroniskās mūzikas māksliniece un producente ar skatuves vārdu SOPHIE. Mūziķe kopš 2010.gadu sākuma kļuva arvien redzamāka Eiropas klubu aprindās ar savu unikālo un inovatīvo skaņu, kas guva augstu atzinību no kritiķiem. Viņas svaigais talants un neatkārtojamā personība uzrunāja arī tādus mūziķus kā Vince Staples, Madonna un Charlie XCX, ar kuriem SOPHIE radījusi kopdarbus. Saukta arī par avant-garde pop pionieri, Glāzgovā dzimusī producente pasauli pameta tikai 34 gadu vecumā, aiz sevis atstājot mūžīgu ietekmi uz avant-garde pop un hyperpop žanru attīstību.

Tikmēr citās ārvalstu ziņās par emocionāla un seksuāla rakstura vardarbību apsūdzēts skandalozais un ekstravagantais mūziķis Merlins Mensons. Īstajā vārdā Brajena Varnera bijusī draudzene Evana Reičela Vudsa, kura kopā ar mūziķi pavadīja vairāk kā 3 gadus, attiecībās pārdzīvoto publiski atklājusi nedēļas sākumā, un ar viņu solidarizējušās gan citas cietušās, gan mūziķi, kuriem bijusi saskarsme ar Mensonu. 

Pārcelta, bet neapstādināmi arvien tuvāk piezogas tā sauktā “Balvu sezona”, kas nozīmē jaunu nomināciju izziņošanu un, līdz ar to, arī steigu izbaudīt garām palaistās 2020. gada labās lietas. Šonedēļ nominācijas izziņojuši Golden Globes.

Tikmēr pašmāju labākie pagājušā gada mūziķi tiks apbalvoti “Zelta Mikrofons 2021” ceremonijā 16. martā. Gaidot šo notikumu, šī raidījuma ietvaros intervēsim trīs Latvijas repa/hiphopa scēnas smagsvarus un gada labākā hiphopa albuma kategorijas nominantus - Ozolu, ansi un Arturu Skuteli.

Lasīt vairāk

17:00

NABA Top

Top 25/10 LV jaunumi: Inde Indive, Jūdas Graši, Sleaford Mods feat. Amy Taylor u.c.
Top 25/10 LV jaunumi: Inde Indive, Jūdas Graši, Sleaford Mods feat. Amy Taylor u.c.

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

19:00

Mūzika

20:00

Mūzika

21:00

Dabsolis

22:00

Vārnu laiks

Sinepes un Medus. Saruna ar Imantu Pulksteni

„Sinepes un Medus” bija populārās un rokmūzikas festivāls, kas norisinājās Madonā no 1991. līdz 2005. gadam.

Festivāls ietvēra gan jauno grupu konkursu, gan arī viesu koncertu. Galvenās godalgas festivālā bija "Lielā sinepju balva" un "Lielā medus balva", kas pirmo reizi tika pasniegtas 1995. gadā.

Festivāla galvenais organizators visu 15 gadu garumā bija Imants Pulkstenis un viņa domubiedri.

Atmodas gados, šis festivāls iezīmēja jaunas vēsmas un pārmaiņas Latvijas mūzikas dzīvē, sākotnēji, kā rokmūzikas un popmūzikas festivāls, gadiem ejot, droši varētu šo nodēvēt par alternatīvās un smagās mūzikas galveno notikumu, jo krietnu daļu mūziķu pēdējos festivāla gados aizpildīja tieši alternatīvās un metālmūzikas grupas.

Šobrīd festivāla virzītājspējs Imants Pulkstens turpina rīkot Madonā par tradīciju vairāku gadu garumā kļuvušo pasākumu mūziķiem – „Ģitāristu Sesija” , kā arī Youtube platformā publiskojot video materiālus no festivāla „Sinepes Un Medus” arhīviem.

Līdz mūsdienām ne visas grupas ir palikušas ierindā, bet šaubu nav, tās ir lieliskas atmiņas visiem, kas piedzīvoja šo lielisko pasākumu.

Gan mūziķiem, gan apmeklētājiem, gan rīkotājiem.

Svarīgākā no festivāla daļām visos gados ir bijusi jauno mūziķu konkurss, kurā savus pirmos panākumus guvuši daudzi Latvijā pazīstami mūziķi un grupas. Festivāla "Sinepes un Medus" konkursā piedalījušies: Bruģis, Vēja Runa, Tumsa, Pienvedēja Piedzīvojumi, Skumju akmeņi, Willow Farm, Herlis, Fact, Mary Jane, Sanctimony, Baložu Pilni Pagalmi, Time After Time, Heresiarh, Inokentijs Mārpls, Rosewater, Rūsa, Gelousy, Exit, Preternatural, Dull Doll, FeiK, Hospitāļu Iela, Skyforger, R.A.P., Dzelzs Vilks, Autobuss Debesīs, PND, Nasty Smile, Zombis un SLOU, The Mundane, Oceanfall, Meldra, In.Stora, Vic Anselmo, Iedomu Spārni, The Signals, Special Cases, IndyGo, Pupociklu Vasara, Age Of Stones, GhettoZloba, Crowd, Astro'n'out, Lietotas Mēbeles No Holandes, Bez PVN u.c.

Neatņemama festivāla daļa bija arī viesu koncerts, kurā 15 gadu laikā uzstājušās daudzas grupas gan no Latvijas gan ārvalstīm. Festivālā kā viesi uzstājušies: Linga, Otra Puse, Prāta Vētra, Līvi, Bruģis, Odis, Opus Pro, No Big Silence, Jauns Mēness, Pienvedēja Piedzīvojumi, Huskvarn, Igo, Herlis, Time After Time, Māsas, Iļģi, Rāpuļi Ar Putniem, Sanctimony, Skyforger, Logo, FeiK, Autobuss Debesīs, Dzelzs Vilks, Ozols, Fomins un Kleins, Hospitāļu Iela, Daruma, Double Faced Eels, Z-Scars, Crowd, Pupociklu Vasara, Mofo, Inokentijs Mārpls, Trendkill Method, Finx.

Programmā:

Mosties Agri Madona
Pienvedēja Piedzīvojumi - Mans Enģel!
PND - Ei tu skaistā meitene
Heaven Grey - Upe
In.Stora - Nāve Pirmdienā

Raidījumu vada Jānis Jansons un Gatis Gavars.

Lasīt vairāk

23:00

Mūzika

Nakts pārraides

01:00

Mūzika

02:00

Mūzika