Radio NABA rubrikā “Tops ar profesoru” viesos Latvijas Universitātes profesors un Sociālo zinātņu fakultātes Kognitīvo zinātņu un semantikas centra direktors Jurģis Šķilters.

Profesors Jurģis Šķilters ir Latvijas Universitātes Kognitīvo zinātņu un semantikas centra direktors  un savas akadēmiskās un pētnieciskās intereses saista ar semantiku, kognitīvajām zinātnēm, semiotiku, uztveres un semantikas mijiedarbības pētījumiem, vizuālās un verbālās apstrādes mijiedarbību, kvantitatīvu metožu pielietojumu semantikā, semantikas un semiotikas kvantitatīvu metožu pielietojumu sociālajās zinātnēs.

Vai akadēmiskās intereses ietekmē arī mūzikas klausīšanās paradumus un kāds ir profesora viedoklis par aktualitātēm mūzikā caur savas nozares prizmu?

Katru nedēļu kāda Latvijas Universitātes profesora uzdevums ir izteikt viedokli par Radio NABA Top25/LV10 jaunajām kompozīcijām un tām, kas ierindojas pirmajās vietās. “Tops ar profesoru” ir dzirdams no 27. maija katru piektdienu plkst. 17:00 un tas ievada tradicionālo Radio NABA Topu.

Profesors apskata kompozīcijas:

TV Maskava - Matemātiķis (Top10LV jaunums)
Židrūns - Tomiņš (1. vieta Top10LV)
Swans - Finally Peace (Top25 jaunums)
Ani Glass - Y-Ddawns (1. vieta TOP25)

Jurģis Šķilters: Mūzika ļoti raksturo mūsu personību. Bieži man ir nācies teikt kolēģiem un studentiem, ka par mani daudz vairāk pasaka tā mūzika, ko es klausos. Ja mūzika mums tiešam ir svarīga, tā par mums pasaka ļoti daudz. Mūzika veido mūsu personību un nosaka savstarpējās attiecības.
Pēdējos vairāk kā divus gadus es ļoti intensīvi klausos un patērēju džezu un seno mūziku, arī andergrauda jauno mūziku, bet pamatā džezu. Savulaik studiju laikā Vācijā pat esmu nakšņojis arī anarhistu kopmītnēs, lai paklausītos kādu džeza "jam session" ar iemīļotu trompetistu.

TV Maskava - Matemātiķis
Jurģis Šķilters: Tipisks indie elektronikas skanējums ar ambientu noskaņu. Ja runājam par vārdiem , tad te ir kaut kas tarp "smieklīgi" un "stulbi". Jautājums ir, vai tā ir bezjēga, pretjēga vai absurds. Īsti man tas tā arī nepaliek skaidrs. Kopējā noskaņa dziesmai gan ir jauka.

Židrūns - Tomiņš
Jurģis Šķilters: Šī dziesma patīk mazliet labāk, jauka ir tā atonālā dziesmas kompozīcija. Muzikālais materiāls nedaudz interesantāks nekā vārdi, varbūt nedaudz izstiepts gabals. Kopējais vēstījums nav gluži skaidrs, bet tas jau arī ne vienmēr ir vajadzīgs. Noskaņu līmenī viss ir kārtībā.

Swans - Finally Peace
Jurģis Šķilters: Ļoti pārliecinoši un interesanti - te ir kopā ir spēks un noskaņa, noteikti mans favorīts. Dziesma ir gara, bet nav izstiepta, to klausoties pārņem meditatīvā noskaņa. Swans pazinu nedaudz arī iepriekš, kaut gan indie mūzika pilnīgi noteikti nav mana aizraušanās. Bet nav jau būtiski kurš tieši ir tas mūsu iemīļotais mūzikas žanrs. Mūsu personība kādā brīdi saaug ar mūziku. Var būt švaki mūziķi, bet nav sliktu mūzikas stilu.  

Interesanti, ka džezā nav pašapliecināšanās un sociālā protesta komponente, kas ir ļoti svarīga indie un pankroka ietekmētajā mūzikā. Bet mēs dzīvojam laikā, kur visas šīs komponentes veiksmīgi sadzīvo blakus un tas ir ļoti labi.

Ani Glass - Y-Ddawns
Jurģis Šķilters: Dziesma velsiešu valodā. Noteicošais mūzikas baudīšanā ir noskaņa un jāpiekrīt, ka valoda ir sekundāra un mūsdienu mūzikā valoda ir pakārtota. Protams, ne visos žanros.
Šajā dizesmā likās, ka viss ir ļoti labi nostrādāts, bet nedaudz garlaicīgi - kaitināja tipiskā indie skaņa bez pēcgaršas, bez savas atšķirības. Piekrītu, ka dziesma mierīgi varētu skanēt arī radio Skonto.

Mans favorīts nr.1 ir "Swans", pie tam pārliecinoši. Pārējās dziesmas noteikti arī nav vājas. Bet es jau arī neesmu nekāds kritērijs - mana mūzika, kā jau teicu iepriekš, vairāk ir džezs un senā mūzika.