3. jūnijā Radio NABA jaunajā rubrikā “Tops ar profesoru” viesojās Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes profesors, sociālais psihologs Dr. Ivars Austers.

Ivars Austers ir sociālās psiholoģijas profesors, sociālās izziņas, lēmumu pieņemšanas un pētījumu metodoloģijas pētnieks, Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Psiholoģijas nodaļas vadītājs. Doktora grādu ieguvis Stokholmas Universitātē. Māca un veic pētījumus tādās jomās kā sociālā psiholoģija, sociālā izziņa, lēmumu pieņemšana, cilvēku vērtības un pētījumu metodoloģija.

Vai akadēmiskās intereses ietekmē arī mūzikas klausīšanās paradumus un kāds ir profesora viedoklis par aktualitātēm mūzikā caur savas nozares prizmu?

Profesors apskata kompozīcijas:

Elizabete Balčus - Behind The Castle (Top10LV jaunums)
Zig Zag - Pavasaris (1. vieta Top10LV)
Brand New - I Am A Nightmare (Top25 jaunums)
Liima - Roger Waters (1. vieta TOP25)

Ivars Austers: Ir gana daudz pētījumu psiholoģijā, kas mēģina saprast, kādā veidā mūzika mūs iespaido. Ir tāds leģendārs "Mocarta efekts" - savulaik 70.to gadu vidū pētnieki pētīja, kā attiecīga Mocarta klavieru sonāte iespaido cilvēka intelektu. Kādā ASV štatā katram jaundzimušam  kādus pāris gadus deva klausīties Mocarta mūziku, lai veicinātu intelektuālo attīstību. Beigās gan izrādījās, ka tur tās ietekmes nav tik daudz, kā visiem sākumā šķita. Tas bija tāds  žurnālistu uzpūsts brīnums - izrādījās, ka iespaido gan, bet daudz mazākā mērā.  Mūzikai noteikti ir ietekme uz tā saukto telpisko intelektu noteiktās situācijās noteiktā veidā, bet nu pilnīgi noteikti tas nav tā -  ja tu bērnībā klausīsies Mocarta klavieru sonātes, tad būsi divreiz gudrāks par tādiem, kas to nav darījuši. Ir svarīgs kas cits - mūzika palīdz saprast, kas mēs esam. Tie ir visi šie identitātes jautājumi. Mēs saprotam, kurai grupai mēs piederam tādā nozīmē, ka, ja šim cilvēkam patīk tā mūzika, kura patīk man, tad tas ir mūsējais, savējais.

Elizabete Balčus - Behind The Castle (Top10LV jaunums)
Ivars Austers: Es tur saklausīju vismaz trīs dziesmas. Tā pirmā man patika visvairāk - tur es saklausīju pilnīgi tiešas asociācijas ar pirmajiem diviem Cocteau Twins albumiem, arī ar K.Remontu ar Ievu Akurāteri, Loriju Andersoni. Katrā gadījumā man patika tas, kas tur bija. Kopumā ņemot man patīk garas dziesmas, kas it kā neatbilst radio radio formātam. Šeit man dziesmas sākums patika, bet pēc tam palika nedaudz garlaicīgi.

Zig Zag - Pavasaris (1. vieta Top10LV)
Ivars Austers: Pati par sevi šī dziesma bija jauka, droši vien. Es viņu nebiju iepriekš dzirdējis, kaut gan esmu pietiekami regulārs Radio NABA klausītājs, bet tā bija paslīdējusi man garām. Es to pa īstam, bet tikai otro reizi klausījos raidījuma laikā. Pirmā problēma ir tāda, ka, ja mēs skatāmies no psiholoģiskā viedokļa, tad man, protams, par "Zig Zag" ir zināms priekšstats. Man viņi tīri labi patīk. Bet man viņi patīk drusku savādāk un asociējas ar cita veida mūziku. 1996.gada albums "Citrons zog" man tiešam ļoti patīk. Es būtu ļoti priecīgs, ja kāds man uzdāvinātu šo cd, jo man ir tikai kasete (piez. "Citrons zog" līdz šim ir izdots tikai kasetes formātā). Un šī dziesma īsti neiet kopā ar to, kas man atmiņā glabājas par to kā "Zig Zag" ir jāskan. Es nesaku, ka tas ir labi vai slikti - pēc manām domām tur ir kaut kādas pretrunas. Pašai dziesmai par sevi nav ne vainas. Droši vien vairāk klausoties man tā iepatiktos. Te būtu tas ekspozīcijas efekts, par ko iepriekš jau runāju - jo vairāk klausītos, jo vairāk man tā iepatiktos. Man radās arī asociācijas ar Ansambli Manta - te parādās tāda kā kino mūzikas noskaņa, otrkārt, tur ir daudz ērģeles, taustiņi.  Bet es tomēr labāk klausos Mantu nevis Mantu Zig Zag versijā. Lai gan dziesmu vairāk klausoties, man tā noteikti patiktu labāk. Gaidīju kaut ko asāku, ironiskāku, lai gan, neapšaubāmi,  ironijas arī šeit ir pietiekami daudz.

Brand New - I Am A Nightmare (Top25 jaunums)
Ivars Austers: Šī dziesma atgādina 1990.gada House of Love hitu Shine On. Man tā dziesma ir apnikusi jau sen, bet šeit es dzirdu atkal to pašu. Droši vien,  ka pašai dziesmai nav ne vainas, bet es nespēju būt objektīvs, jo asociācijas ar to senāk klausīto dziesmu ir pārāk spēcīgas. Visus deviņdesmitos un šī gadsimta sākumā kāds kaut ko līdzīgu ir darījis. Uzsildīta zupa - tāda, lūk, sajūta.

Liima - Roger Waters (1. vieta TOP25)
Ivars Austers: Šo dziesmu jau biju ievērojis klausoties Nabu. Nezināju, kas to izpilda, bet biju pārliecināts, ka tas ir Vampire Weekend jauns gabals. Pilnīgi noteikti no šīm četrām kompozīcijām tā ir mana favorīte. Gan vokāli, gan elektroniskais fons, arī klips mani iespaidoja, kas ir tāda kā mikro šausmu filmiņa ar izteikti netipiskām beigām mūzikas klipiem - ar vājiem nerviem labāk neskatīties (smejas) - kaut ko tādu es tiešām negaidīju. Dziesma ir skaista dažādos aspektos. Atsvešinātība, skarbums un arī ironija pašiem par to, ko viņi dara. Pirmā vieta pelnīta. Paldies, radio NABA klausītāj - tas bija tieši tas, kas tev bija jāizdara!

Ivars Austers: Klausītājiem vasarā novēlu daudz nestrādāt, mainīt nodarbošanos. Un izlasīt visas tās grāmatas, noskatīties visas tās filmas, visu to mūziku, ko iepriekš nebija izdevies. Ir tāda brīnišķīga grāmata - "Pieneņu vīns". Viena no manām mīļākajām Bredberija (amerikāņu zinātniskās fantastikas, fantāzijas un šausmu literatūras autors) grāmatām. Katra vasara sākas ar tādām cerībām un ilgām, ka tu izdarīsi visu to, ko tu neesi izdarījis iepriekšējās ziemas laikā. Lai tad šī vasara beidzot tāda būtu!