Turpinot Radio NABA uzsākto rubriku, aktuālo mūziku izvērtē Latvijas Universitātes vēstures profesors Gvido Straube.

Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes bijušais dekāns, vēstures profesors Gvido Straube dalās savās pārdomās par aktuālo mūziku.

G.Straubes zinātnisko interešu loks saistās ar vēstures periodu no renesanses līdz 1. pasaules karam. Īpaši viņš pievērsies baznīcas un hernhūtisma vēsturei, kā arī apgaismības un noziedzības izpētes problēmām Latvijas vēstures kontekstā. Visas šīs tēmas G. Straube ir aplūkojis savās zinātniskajās publikācijās un lekcijās Latvijas Universitātē, kā arī vairākās universitātēs Vācijā.

Uzzināsim vai akadēmiskās intereses ietekmē arī mūzikas klausīšanās paradumus un kāds ir profesora viedoklis par aktualitātēm mūzikā.

Profesors apskata kompozīcijas:

Jana Hermann - Kults (Top10LV jaunums)
Elizabete Balčus - Behind The Castle (1. vieta Top10LV)
The Avalanches - Frankie Sinatra (Top25 jaunums)
The Julie Ruin - I Decide (1. vieta TOP25)

Jana Hermann - Kults
Gvido Straube: Ja man jāsalīdzina šīs četras kompozīcijas, kuras man piedāvāja, tad diemžēl jāatzīst, ka šī man patika vismazāk. Tāda sajūta, ka tas  instrumentālais pavadījums ir pārāk vājš un tam pietrūkst spēka. Pietrūkst arī intrigas, dinamikas un dramaturģijas. Gribētos to skanējumu bagātīgāku.

Elizabete Balčus - Behind The Castle
Gvido Straube: Veiksmīgs un meditatīvs gabals, kuru kā profesors varētu ieteikt studentiem mācoties. Dziesmas ilgums ļauj pasapņot, padomāt. Dziesma labi skanētu arī bez balss. Filozofiska un mierīga dziesma, kas ļauj atslābināties.

The Avalanches - Frankie Sinatra
Gvido Straube: Mans favorīts nr.1 - noklausījos vairākkārt un esmu gatavs klausīties to vēl un vēl. Te ir viss  - dramaturģija, attīstība, kāpumi, kritumi. Vesela opera ar visām tās sastāvdaļām. Izmantoti arī  tradicionālie mūzikas elementi un papildus arī modernie - tas viss bija ļoti veiksmīgi samiksēts. Dziesmas uzbūve ir ģeniāla. Arī video klips ir baudāms un skatāms.

The Julie Ruin - I Decide
Gvido Straube: Loti veiksmīgs gabals un izveidots ar vienkāršiem līdzekļiem. Te ir tas, kas bieži pietrūkst latviešu mūzikā. Mūzikai cilvēks ir jāpaceļ un jāpadara priecīgāks. Vienkāršais ritms sit pa smadzenēm un rada patīkamas emocijas, no kurām tu kļūsti atkarīgs.